Wypadek w pracy: kiedy i gdzie możesz pozwać swojego pracodawcę?

W większości przypadków pracownicy nie mogą pozywać swoich pracodawców o obrażenia związane z pracą. Ale są wyjątki. Kiedy możesz pozwać swojego pracodawcę?

Przepisy dotyczące odszkodowań dla pracowników przewidują kompromis: pracodawcy muszą płacić za większość obrażeń pracowników, niezależnie od winy 0 ale w zamian ich odpowiedzialność jest ograniczona i w większości przypadków są oni odporni na pozwy o obrażenia ciała. Zauważ, że mówiliśmy o „większości” okoliczności. Podczas gdy pracownicy na ogół nie mogą pozywać swoich pracodawców za obrażenia związane z pracą, istnieją wyjątki, w których poszkodowani pracownicy mogą pociągnąć pracodawcę do odpowiedzialności za pełne odszkodowanie. Czy możesz pozwać swojego pracodawcę? Dowiedz się, co musisz wiedzieć w tych odpowiedziach na najczęściej zadawane pytania, dodatkowej wiedzy możesz zasięgnąć u specjalistów takich jak: https://adwokatweuropie.pl/ .

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące pozywania pracodawcy

Dlaczego większość pracowników nie może pozywać swoich pracodawców za obrażenia związane z pracą?

Ustawowe przepisy dotyczące odszkodowań dla pracowników uniemożliwiają pracownikom pozywanie swoich pracodawców o obrażenia związane z pracą w większości przypadków. Powodem tego jest to, że prawodawcy zdecydowali, że najlepiej jest mieć dostęp do części odszkodowania niezależnie od winy (w formie świadczeń pracowniczych), zamiast wymagać od pracowników udowodnienia, że ​​ich pracodawcy ponoszą odpowiedzialność za poniesione przez nich szkody

W rezultacie przepisy dotyczące odszkodowań pracowniczych określają tzw. „Immunitet pracodawcy”. Pracodawcy muszą wypłacać świadczenia pracownicze niezależnie od winy; ale w zamian za przejęcie tej odpowiedzialności są odporni na większość roszczeń z tytułu obrażeń ciała pracowników.

Jakie są wyjątki od immunitetu pracodawcy w przypadku obrażeń przy pracy?

Podczas gdy pracodawcy mają szeroką odporność na roszczenia odszkodowawcze, immunitet ten nie jest absolutny. Poniżej podano wszystkie przykłady sytuacji, w których możesz pozwać swojego pracodawcę.

1. Twój pracodawca celowo spowodował uraz – W wielu krajach, jeśli możesz udowodnić, że pracodawca celowo spowodował obrażenia, możesz ubiegać się o pełne odszkodowanie za straty związane z obrażeniami.
2. Twój pracodawca dopuścił się rażącego niedbalstwa – w niektórych krajach pracownicy mogą również pozywać swoich pracodawców za obrażenia i choroby związane z pracą wynikające z „rażącego zaniedbania” pracodawcy.
3.Twój pracodawca odmówił roszczenia o odszkodowanie dla pracowników w złej wierze – w niektórych krajach odmowa świadczenia kompensacyjnego dla pracowników w złej wierze stanowi podstawę do pozwania twojego pracodawcy. Jednak przed złożeniem pozwu w sądzie może być konieczne wyczerpanie innych środków zaradczych (takich jak wniesienie odwołania do rady odszkodowawczej pracowników w państwie).

Najlepiej jednak skontaktować się z pracownikiem, by zasięgnąć pewnej, 100% porady.

One thought on “Wypadek w pracy: kiedy i gdzie możesz pozwać swojego pracodawcę?

  1. W sprawach związanych z prawem pracy dobrze jest mieć kogoś dobrego do pomocy, kto dobrze zna się na przepisach prawa pracy i będzie w stanie nas odpowiednio pokierować. U nas w zakładzie pracy korzystaliśmy z pomocy kancelarii https://www.adwokatrupinski.pl gdy były problemy ze zwolnieniami grupowymi. Wszystko skończyło się ugodą, z której byliśmy zadowoleni jako pracownicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *