Wyłącznik termiczny i jego funkcja w silniku elektrycznym

 

Każdy silnik elektryczny musi być właściwie chroniony przed przegrzaniem. Nagły wzrost temperatury otoczenia może nie tylko negatywnie wpływać na jego pracę, ale i stanowić ogromne zagrożenie. Dowiedz się, jak skutecznie można zabezpieczyć silnik, stosując wyłączniki termiczne.

Czym jest wyłącznik termiczny?

Wyłącznik termiczny silnika jest niewielkim urządzeniem, które pełni funkcję bezpiecznika elektrycznego. Skutecznie zabezpiecza silnik oraz całą instalację przed przegrzaniem. Ich zaletą jest to, że nie zajmują one zbyt dużo miejsca, a zapewniają skuteczną ochronę. Reagują na zagrożenie natychmiastowo i niezwłocznie wyłączają silnik. Dzięki temu nie dojdzie do uszkodzenia poszczególnych elementów czy też całego urządzenia, dodatkowo ryzyko wybuchu pożaru jest mniejsze. Wyłączniki termiczne stosuje się w wielu urządzeniach i maszynach. Można znaleźć je mieszalnikach pasz, suwnicach, silosach czy wentylatorach.

W jaki sposób działa wyłącznik termiczny silnika?

Urządzenie to reaguje na prąd przeciążeniowy oraz zwarciowy. Jeśli w całej instalacji prąd ma odpowiednie natężenie, to urządzenia do niej podłączone pracują nieprzerwanie. Jeśli jednak dojdzie do zwarcia lub przeciążenia – wyłącznik natychmiast odcina zasilanie. Dzięki temu sprzęty nie są narażone na negatywne skutki takich zjawisk.

Aby wyłącznik spełniał prawidłowo swoją funkcję, musi być odpowiednio dopasowany do potrzeb konkretnego urządzenia. Oprócz mocy pod uwagę należy wziąć również prąd znamionowy. Najczęściej urządzenia te stosuje się do ochrony silników o mocy nieprzekraczającej 11 kW, ale nie jest to regułą. Dla poprawnego działania wyłącznika bardzo istotne jest także to, aby był on zamontowany przed innym ważnym elementem instalacji elektrycznej, jakim jest stycznik. Tylko wtedy będzie właściwie ją chronił.

Wyłącznik termiczny to urządzenie, które pełni bardzo ważną funkcję w instalacji elektrycznej. Jego zastosowanie pozwala ochronić silnik przed negatywnymi skutkami przeciążenia lub zwarcia, takimi jak poważne awarie.

Czym dokładnie jest rekuperacja?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *