Wyjątkowe byliny i kłącza kwiatów – jakie warto posadzić?

Byliny są wieloletnimi zielnymi roślinami o pięknych kwiatach lub wyjątkowo ciekawych liściach. Są to na ogół rośliny niewymagające, stosunkowo łatwe w utrzymaniu, o różnorodnych kształtach i wysyconych barwach. Można je nabyć w postaci bulw, kłączy i sadzonek.

Białe i różowe Phloxy – Płomyki wiechowate

Phloxy (spolszczona nazwa: Floksy, Płomyki wiechowate) są bylinami bardzo popularnymi. Posiadają nierozgałęzione, sztywne łodygi i podłużne, zaostrzone nagie liście szerokości do 3 centymetrów i długości kilku – kilkunastu centymetrów. Kwitnie na biało lub różowo, w formie wierzchołkowych, porozgałęzianych gron, a cała roślina może osiągnąć do metra wysokości. Floks to bylina o średnich wymaganiach, potrzebująca gleby próchniczej i przepuszczalnej oraz stanowiska dobrze nasłonecznionego i osłoniętego od wiatru. Kwiaty płomyka wiechowatego pojawiają się od lipca do września. Gdy roślina przekwitnie pędy należy przyciąć, by mogła zakwitnąć ponownie.

Alcea (Malwa) – szorstkolistna królowa ogrodu

Malwa, zwana także prawoślazem jest byliną najczęściej uprawianą jako dwuletnia, ponieważ w drugim roku kwitnienie jest najobfitsze. W pierwszym roku zwykle przybiera formę niskiej rozety z kilku klapowych liści, a dopiero w drugim spomiędzy nich wyrasta wysoka, nawet 2-3-metrowa ulistniona, szorstka łodyga. Liście malwy także są szorstkie, a przy tym dłoniaste i klapowane, osiągające nawet ponad 20 cm. średnicy. Kwiaty malwy pojawiają się od schyłku czerwca aż do października. Roślina ta ma skromne wymagania glebowe i stanowiskowe. Odpowiada jej niemal każda gleba poza piaskiem i gliną, radzi sobie w półcieniu, ale najlepszym miejscem jest dla niej słoneczna rabata.

Feearia barw, mnogość odmian czyli Aquilegia (Orlik)

Orliki to byliny krótkowieczne, zimujące w gruncie, o wysokości do 80 centymetrów. Kwiaty są wyjątkowo efektowne w wielu barwach i uformowaniach dzwonkowatych kwiatów, najczęściej dwukolorowych. Orliki występują w kolorach: białym, kremowym, żółtym, pomarańczowym, różowym, czerwonym, jasnobłękitnym i fioletowym. Liście zbierają się w ciekawe kępy. Kwitnienie przypada na przełom wiosny i lata. Orliki nie są wymagające w stosunku do gleby, dobrze rosną w półcieniu i w pełnym słońcu. Choć nie są to rośliny ekspansywne często rozsiewają się same. Młode osobniki kwitną dopiero w drugim roku, a cała bylina żyje najczęściej do czterech lat.

Helleborus – niebezpiecznie piękne, zimowe kwiaty ciemiernika

Ciemierniki są specyficznymi bylinami, kwitnącymi w okresie pełnego uśpienia większości roślin ogrodowych, gdy na rabatach zalega jeszcze śnieg. W zależności od gatunku kwitną od grudnia aż do maja. Czas kwitnienia uzależniony jest od temperatur jesiennych i zimowych oraz poziomu nasłonecznienia. Kwiat ciemiernika jest pojedynczy, pełny lub półpełny, liczący pięć płatków o barwie białej, różowej, czerwonej, a nawet czarnej. Ciemiernikom odpowiadają stanowiska osłonięte od wiatru, półcieniste lub cieniste o glebach próchniczych, wapniowych i wilgotnych. Ich żywotność w jednym miejscu wynosi ponad 10 lat. Są to rośliny trujące, a kontakt skóry z sokiem może powodować efekt drażniący.

Pulsatilla – Sasanka o efektownych kwiatach i owocach

Jest to bylina, która doskonale rośnie w lekkich, piaszczystych, ubogich i suchawych glebach, lubiąca stanowiska słoneczne lub półsłoneczne. Sasanki kwitną w kwietniu i maju, w warunkach surowych – w czerwcu i lipcu. Młode osobniki są pokryte delikatnym meszkiem, wraz ze wzrostem stają się nagie. Kwiaty osadzone są na pędach kwiatostanowych o długości sięgającej 40 centymetrów, dojrzała roślina może wypuścić nawet kilkaset pąków. Po przekwitnieniu łodygi rosną nadal, by w czerwcu efektownie zaowocować. Bywa, że w sierpniu roślina zakwita ponownie pojedynczymi kwiatami. Nasiona zebrane z owocników wysiewa się w okresie letnim.

Więcej gatunków bylin i kłącz kwiatów znaleźć można pod adresem https://cebule-kwiatowe.pl/byliny-i-klacza/, czyli w sklepie internetowym firmy BENEX. Sklep posiada w ofercie również szeroki wybór kwiatów cebulowych oraz nasion kwiatów.

Byliny zwykle nie są roślinami wymagającymi, za to prezentują się wyjątkowo efektownie. Pozwala to cieszyć oko ich niebanalną urodą przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy i funduszy. Odpowiednio wkomponowane w ogród stanowić będą jego dumę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *