Wskazówki dla turystów w Szczecinie – jak dbać o czystość w mieście?

O czystość i porządek powinni dbać wszyscy! Nie tylko mieszkańcy Szczecina, ale również turyści, którzy tutaj przyjeżdżają. W jaki sposób to robić? Podpowiadamy!

Dbając o przyrodę, tak naprawdę troszczymy się o siebie. Czyste rzeki, jeziora, powietrze oraz gleba zapewniają nam odpowiednie warunki do życia, przez co rzadziej ludzie chorują i mogą cieszyć się w pełni urokami życia. Mimo tego nie wszyscy dbają o wspólne dobro. Nadal w miastach jest ogromne zanieczyszczenie. Winą próbujemy obarczyć władze miasta, ale tak naprawdę to my ponosimy odpowiedzialność za te zanieczyszczenia. Jednak nie jest za późno na zmiany! Możemy dbać o czystość w swoim otoczeniu. W jaki sposób? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Segregujmy śmieci

Na terenie całego Szczecina porozstawiano pojemniki, które umożliwiają zarówno mieszkańcom, jak i turystom segregację śmieci. Wszystkie są dokładnie opisane, więc bez problemu uda się określić, do którego pojemnika wrzucić szkło, butelki papierowe PET, Plastik czy papier. Określone surowce, zamiast zanieczyszczać środowisko, zostaną ponownie wykorzystane do produkcji.

Sięgajmy po torby wielokrotnego użytku

Torby wielokrotnego użytku są przede wszystkim te wykonane z naturalnych surowców, głównie mówimy o torbach bawełnianych oraz lnianych. Kupić je można w wielu sklepach z artykułami, w tym również w niektórych marketach. Torby foliowe z nadrukiem nadal dominują w większości sklepów w Szczecinie, lecz to głównie dlatego, by dać możliwość wyboru klientom. Ostateczna decyzja, czy będziemy korzystać z toreb wielokrotnego użytku, zależy od nas, niezależnie od tego, czy w Szczecinie jesteśmy tylko gośćmi, czy też stałymi mieszkańcami.

Nie zaśmiecajmy środowiska

Władze miasta dbają o to, by pod nogami nie przewalały nam się śmieci. Jednak to od nas w dużej mierze zależy ich ilość. Mając papier w ręku, nie wyrzucajmy go odruchowo, lecz wrzućmy go do kosza i upewnijmy się, że w nim został. Poza tym, jeśli w trakcie spaceru jakiś śmieć nam wpadnie pod nogi, to nic się nie stanie, jeśli go podniesiemy i wrzucimy do kosza. To tak niewielki uczynek, który może przyczynić się do spadku zanieczyszczeń w mieście.

Kupujmy produkty eko

Coraz więcej firm ma świadomość tego, jak ogromny wpływ mamy na ekosystem. Dlatego na rynek wypuszczane są produkty eko, czyli takie, które są przyjazne środowisku. Zamiast sięgać po tradycyjne długopisy, czy notesy, możemy wybrać te z linii ekologicznej. Do ich produkcji wykorzystano naturalne materiały albo te, uzyskane z recyklingu. Oczywiście takich produktów eko jest coraz więcej, nawet opakowania artykułów spożywczych powoli się zmieniają. Wystarczy, że będziemy po nie sięgać, a także będziemy mieć wpływ na ilość i jakość zanieczyszczeń w mieście.

To tylko minimum, jakie wymagane są turystów oraz mieszkańców Szczecina. Pamiętajmy jednak, że nasz każdy czyn ma jakiś wpływ na środowisko. To od nas zależy, czy będziemy przebywać w czystym i przyjemnym otoczeniu, czy też w brudnym i zanieczyszczonym. Wybór chyba nie jest trudny!

One thought on “Wskazówki dla turystów w Szczecinie – jak dbać o czystość w mieście?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *