Od jakiegoś czasu w Szczecinie działają kółka skupiające wielbicieli majsterkowania wśród młodzieży. Inicjatywa jest bardzo fajna, ale trzeba pamiętać, iż nie zwalania z odpowiedzialności względem zachowania zasad bezpieczeństwa. Oto kilka z tych, o których musisz pamiętać zanim odwiedzisz sklep narzędziowy.
Za bezpieczeństwo w warsztacie odpowiada każdy, poniższe zasady zostały wprowadzone w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczniom i personelowi. Prosimy o dokładne zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa przed wejściem do warsztatu.
Zasady warsztatu
Uczniowie z problemami zdrowotnymi, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo w miejscu pracy (np. Leki, napady padaczkowe) muszą zgłosić te schorzenia personelowi warsztatu. Należy też za każdym razem poinformować personel warsztatu o swoim przybyciu. W warsztacie nie ma jedzenia ani picia, za to należy nosić odpowiedni sprzęt ochronny do narzędzi, których się używa – zapytaj, jeśli masz wątpliwości.
Wszystkie chemikalia (np. Kleje i farby) przed użyciem muszą zostać sprawdzone przez personel warsztatu. Natychmiast powiadom przełożonego warsztatu o wszelkich wadliwych lub uszkodzonych urządzeniach. Oczywiście też zapytaj, jak bezpiecznie używać narzędzi i upewnij się, że obrabiany przedmiot jest bezpiecznie zamocowany przed rozpoczęciem pracy.
Trzymaj przewody na podłodze i trzymaj się z daleka od osób obsługujących narzędzia i maszyny (uderzenie operatora lub zaplątanie się w przewód może spowodować poważne obrażenia Ciebie lub operatora). Nie rozmawiaj z nikim obsługującym sprzęt elektryczny i maszyny, aby nie rozpraszać tej osoby. Oczywiście też:
-
Utrzymuj porządek w miejscu pracy.
-
Natychmiast usuń wszelkie wycieki.
-
Po użyciu sprzętu i materiałów należy umyć ręce.
Zapewnij sobie bezpieczeństwo w warsztacie! Wchodząc do warsztatu zdejmij ochronniki słuchu i oczu i natychmiast zgłoś się do przełożonego warsztatu. Wychodząc z warsztatu sprawdź, czy narzędzia, których używasz, zostały odłożone w odpowiednie miejsca, zostawiasz czyste miejsce pracy i powiadom personel warsztatu.
Odzież i obuwie
Okulary ochronne i ochronniki słuchu – każda osoba wchodząca do warsztatu musi odebrać te przedmioty tuż pod drzwiami. Muszą być noszone przez cały czas. Uczniowie noszący okulary powinni być świadomi, że nie są to okulary ochronne, są one jedynie odporne na uderzenia i mogą pęknąć, należy nosić okulary ochronne. Cała luźna odzież (np. Wiszące koszule) musi być schowana. W warsztacie należy nosić obuwie ochronne lub zamknięte obuwie. Pod żadnym pozorem nie wchodź bez tego obuwia, nie ma wyjątków od tej reguły. Długie włosy należy związać. Zdejmij pierścionki i luźną biżuterię przed uruchomieniem maszyny, mogą stanowić zagrożenie.
Wszystkie wypadki, skaleczenia i otarcia należy zgłaszać przed opuszczeniem warsztatu. Jeśli zdarzy się wypadek, nieważne jak mały, należy go zgłosić personelowi warsztatu i wypełnić formularz zgłoszenia wypadku. Wypełnienie tego formularza jest niezbędne w przypadku jakichkolwiek przyszłych komplikacji wynikających z wypadku.