Wały Chrobrego powstały na początku XX wieku. Jest to 500 – metrowy taras widokowy, usytuowany wzdłuż brzegu Odry, na skarpie. Jest to jeden z najciekawszych kompleksów architektonicznych z początku XX wieku, leżących w tej części Europy. Wały Chrobrego powstały na miejscu XVIII wiecznych fortyfikacji Szczecina – dokładniej, w miejscu wyburzonego Fortu Leopold. Wcześniej, w tym miejscu planowano wybudować plac targowy, jednak w ostatecznym rozrachunku zdecydowano się na tę niesamowitą, urbanistyczno – architektoniczną wizytówkę miasta, jaką są dziś Wały Chrobrego.
Plac Targowy – ratunkiem dla zatłoczonego miasta
Lata 70 – te XIX wieku to czas, kiedy Stare Miasto w Szczecinie było niezwykle zatłoczone. Między nabrzeżem Odry, a kamienicami istniał jedynie wąski pasek ziemi, na którym kupcy i kupujący próbowali w jakiś sposób zaistnieć, jednak nie było to łatwe. W końcu zdecydowano o zagospodarowaniu starego, zburzonego już fortu (został wyburzony zaledwie rok wcześniej) i zbudowaniu placu targowego, aby zarówno kupcy, jak i kupujący mogli się jakoś pomieścić. Problemem pozostawało mnóstwo ziemi, którą trzeba było przecież jakoś usunąć. Dziś nie byłoby takiego problemu – mamy wszak różnego rodzaju maszyny, koparki itp. Jednak w tamtych czasach technologia praktycznie była w powijakach, a nawet można powiedzieć że jeszcze nie istniała. Oczywiście, można było przeprowadzić te prace, jednak bez pomocy maszyn były one bardzo kosztowne. Miasto nie chciało się zgodzić na zbyt wysokie wydatki i postanowiło inaczej wykorzystać ten teren.
A jednak powstaną Wały Chrobrego
Oczywiście nie od razu ten teren tak się nazywał. Ponieważ projekt powstał z inicjatywy nadburmistrza Hermanna Hakena, wały nazwano jego imieniem. Już w pierwszym roku XX wieku (1901) podjęto decyzję o rozpoczęciu realizacji pomysłu pana nadburmistrza. Autorem projektu był Wilhelm Meyer-Schwartau współczesny architekt. Usypano taras widokowy o wysokości 19 metrów nad poziomem Odry. W kolejnych latach dodawano różne elementy – jak np. aleje spacerowe, półokrągłe placyki, rzeźby (np. Herkules walczący z centaurem, dłuta Ludwiga Manzla niemieckiego rysownika i rzeźbiarza), mniejsze i większe tarasy, pawilony widokowe, fontanny, wieże oświetleniowe stylizowane na latarnie morskie itp. Wszystko to chroni rustykalny mur oporowy.
Wały Chrobrego – dziś
W dzisiejszych czasach ten kompleks robi niezwykle pozytywne wrażenie spokoju, dostojeństwa oraz przestrzeni. Doskonała widoczność na Odrę, możliwość wypoczynku, czy nawet zrobienia fantastycznych zdjęć w tym miejscu, a nawet po prostu poczytania książki, gdzieś na jednej z umieszczonych na tarasie ławek, to bardzo dobry pomysł na skołatane nerwy. Turyści dość często odwiedzają ten kompleks i zawsze są niezmiernie zadowoleni. Ale i mieszkańcy nie stronią od tego terenu. Wręcz przeciwnie. Szczególnie w ciepłe dni można tu zobaczyć wiele osób nie tylko z rodzinami, ale także z przyjaciółmi. Warto wybrać się i samemu ocenić korzyści płynące z odwiedzin Wałów Chrobrego.