Studenckie wakacje to najdłuższy czas wolny praktycznie w całym naszym życiu. Gdy zaczynamy pracę, najczęściej mamy jedynie dwa tygodnie urlopu. Nic więc dziwnego, że studenci starają się maksymalnie ten czas wykorzystać na zwiedzanie, rozwijanie swoich zainteresowań, a także na pracę, dzięki której mogą utrzymać się na studiach lub po prostu spełniać niektóre ze swoich marzeń.
Studenci najwięcej pracować mogą w wakacje, czyli najczęściej od czerwca do końca września. Jest więc oczywiste, że doskonałe dla nich są wszelkie prace sezonowe i biznesy, które prężnie działają właśnie w sezonie letni. Jeśli ktoś szuka fajnego zatrudnienia, powinien jednak rozejrzeć się za nim z pewnym wyprzedzeniem, najlepiej jeszcze wiosną. Na ostatnią chwilę może być bowiem trudno ze znalezieniem naprawdę dobrej pracy. Często takie oferty zatrudnienia na ostatnią chwilę są dosyć kiepskie zarówno pod względem zarobków, jak i warunków zatrudnienia.
Praca nad morzem
W sezonie wakacyjnym wielu studentów decyduje się na wyjazd nad morze. To dobra okazja, aby połączyć zarabianie pieniędzy z wypoczynkiem i przebywaniem nad wodą i słońcem. Studenci chętnie decydują się na pracę ratowników wodnych, zatrudniają się w wypożyczalniach sprzętu wodnego, a także w hotelach, lokalach gastronomicznych, food truckach, kawiarniach czy lodziarniach. Dla pracodawców studenci są bardzo atrakcyjni przede wszystkim ze względu na spore zniżki w opłatach i składkach. Nic więc dziwnego, że zatrudniają ich chętnie. Co więcej, polscy pracodawcy mają w ostatnich latach spore problemy ze znalezieniem pracowników, którzy często wolą wyjechać za granicę. A to oznacza, że także stawki za konkretne prace mocno się poprawiły. Pracując przez cały sezon nad morzem można zarobić na tyle dużo, że za tę kwotę da się utrzymać przez kilka miesięcy studenckiego życia. Praca sezonowa jest więc dobrym zastrzykiem gotówki dla każdego studenta, który pod względem finansowym musi radzić sobie samodzielnie.
Lodziarnia w turystycznej miejscowości
Wielu studentów, którzy pracują w sezonie, spotkać możemy w lodziarniach, budkach z lodami czy food truckach. To dobre zajęcie, gdyż nie jest zbyt wymagające, nie wymaga dużej kondycji fizycznej, nie męczy też tak, jak kelnerowanie czy praca barmana w bardzo zatłoczonych lokalach gastronomicznych. Lodziarnie mają dobre warunki zatrudnienia i pracy, oczywiście pod warunkiem, że pracodawca zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest sprzęt wykorzystywany do robienia lodów. Dobre i sprawne maszyny do lodów to podstawa, aby wykonywać pracę szybko i sprawnie. Przed zatrudnieniem się w konkretnej lodziarni czy budce z lodami warto sprawdzić, jakie panują w niej warunki, czy maszyny są zaawansowane technologicznie i w stu procentach sprawne, a także jakie jest podejście właściciela lokalu do kwestii jakości produktów. Jeśli coś nam się od razu nie spodoba, lepiej jest zrezygnować z zatrudniania się w danym miejscu i szukać gdzie indziej.