W Szczecinie coraz więcej rozwodów – co z kredytami?

Według statystyk coraz więcej zawartych w Szczecinie małżeństw kończy się rozwodem. Więc nie do końca niezwykłe jest ustalenie, w jaki sposób rozwód wpłynie na twój kredyt. Ale jeśli przeżywasz rozwód i martwisz się, jak może to wpłynąć na twój dom i kredyt hipoteczny, nie martw się. Są pożyczkodawcy, którzy chętnie ci pomogą.

Złóż dziś zapytanie, które należy przekazać specjaliście, który może omówić Twoje opcje. Dzięki temu będziesz wiedzieć jak rozwiązać kredyt po rozwodzie.

Czy mogę sprzedać mój dom przed rozwodem?

Teoretycznie najprościej jest sprzedać nieruchomość, spłacić zaległy kredyt hipoteczny, podzielić wszelkie pozostałe wpływy, a następnie udać się na własne, oddzielne ścieżki. Ale to pomija emocjonalny związek z nieruchomością, a także problemy logistyczne, które może wywołać, jeśli w to wszystko są zaangażowane też dzieci.

Co się stanie, jeśli jeden z partnerów chce przejąć hipotekę i utrzymać dom po rozwodzie? Dostępnych jest wiele opcji, od prostego podziału do organizowania finansowania z pożyczkodawcą, który oferuje specjalny program hipoteki rozwodowej. Ale pierwszym krokiem będzie pogawędka z dotychczasowym pożyczkodawcą.

Porozmawiaj ze swoim pożyczkodawcą

Kiedy stanie się jasne, że ty i twój partner rozchodzicie się, dobrze jest porozmawiać z pożyczkodawcą. Może to być niewygodna rozmowa, ale generalnie będą oni przychylnie nastawieni do twojej sytuacji i mogą zaoferować ci urlop płatniczy, aby złagodzić ciężar finansowy.

Będzie to jednak tylko tymczasowy środek i będziesz musiał wypracować bardziej długoterminowe rozwiązanie. Nadal będziesz odpowiedzialny za kredyt hipoteczny w trakcie procesu rozwodowego. Jeśli przestaniesz spłacać kredyt hipoteczny w trakcie postępowania rozwodowego, ryzykujesz przejęcie.

Jeśli podział jest polubowny, a obaj partnerzy zgadzają się, w jaki sposób twoje finanse zostaną podzielone – w tym własność -, musisz uzyskać oficjalną zgodę, aby była prawnie wiążąca. To musi być opracowane przez prawnika i podpisane przez obu byłych partnerów.

Jeśli nie możesz dojść do porozumienia między tobą, możesz zwrócić się do sądów o wydanie dla ciebie zlecenia finansowego. Ten proces działa niezależnie od samego rozwodu i może trwać nawet rok. Kosztuje nieco i może wymagać wielu rozpraw sądowych.

Co jeśli ex sprzedaje wspólny dom?

Jeśli twój partner jest jedynym właścicielem twojego domu, możesz martwić się, że nie masz siły, aby powstrzymać ich od sprzedaży nieruchomości. Możesz jednak chronić swoje prawo do życia tam, rejestrując się. Musisz wiedzieć, czy nieruchomość jest zarejestrowana w imieniu partnera, a jeśli tak, jaki jest jej numer. W zależności od tego, czy nieruchomość jest zarejestrowana czy niezarejestrowana, istnieją różne formy, ale dobrą wiadomością jest to, że ta procedura zwykle jest całkowicie bezpłatna.

Będzie to jednak opcja krótkookresowa – zawiadomienie o prawach rodzicielskich gwarantuje jedynie prawo do mieszkania w nieruchomości do czasu sfinalizowania rozwodu i ustalenia ugody sądowej. Jeśli trwa toczący się spór dotyczący tego, kto jest właścicielem, możesz być w stanie pozostać w nieruchomości dłużej, jeśli sąd tak zdecyduje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *