W jaki sposób Szczecin walczy z zanieczyszczeniem powietrza?

W ostatnich latach niemal każde większe polskie miasto ma problem z nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza i sporym smogiem, który wisi nad miastem szczególnie w sezonie zimowym, gdy powietrze jest dosyć nieruchome. Problemy ze szkodliwymi spalinami nie ominęły również Szczecina. Miasto jednak stara się na wiele sposobów walczyć z emisją spalin i z zanieczyszczeniem powietrza.

Największy smog i problem z zanieczyszczeniem powietrza nadchodzi wraz z sezonem grzewczym. A to oznacza, że poważniejszym problemem są te spaliny, które emitują urządzenia grzewcze, a nie te, które pochodzą z samochodów obwinianych o największą emisję. Ponieważ największym problemem są w naszym kraju systemy ogrzewające budynki, większość miast, w tym również Szczecin, podejmuje przede wszystkim takie działania, które dotyczą monitorowania zużycia energii, efektywności energetycznej, a także promowania ekologicznych źródeł ciepła.

Konieczna jest edukacja społeczeństwa

Aby zmniejszyć problem ze smogiem, konieczna jest zmiana świadomości społeczeństwa, które nie ma jeszcze zbyt ekologicznych postaw. W wielu gospodarstwach domowych, w których ogrzewanie jest własne, w piecu pali się praktycznie byle czym, nie zwracając uwagi na jakość i pochodzenie opału. Nic więc dziwnego, że emisja spalin do atmosfery jest spora. Jeśli ilość szkodliwych gazów pomnożymy przez liczbę gospodarstw domowych, problem z nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza staje się już dosyć poważny. A zanieczyszczona atmosfera może niemal bezpośrednio wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Należy więc szukać wszelkich rozwiązań, które umożliwią zmniejszenie emisji spalin. Każdemu mieszkańcowi miasta powinno zależeć na tym, by żyć i przebywać w czystym i przyjaznym środowisku, a nie w takim, w którym trudno o głębszy oddech.

Zamiana urządzeń tradycyjnych na nowoczesne

Dobrym rozwiązaniem, aby zmniejszyć ilość spalin w powietrzu, jest zamiana tradycyjnych urządzeń grzewczych na ekologiczne. Coraz bardziej popularne są między innymi urządzenia, które wykorzystują odnawialne źródła energii. W przypadku ogrzewania domów czy obiektów firmowych dobrze sprawdzają się pompy ciepła i kolektory słoneczne, które produkują tanią i przede wszystkim zieloną energię. Świetnym pomysłem na ogrzewanie wnętrz mogą być również kominki elektryczne dostępne w ofercie ignif. Kominki elektryczne to doskonała alternatywa dla zwykłych kominków, nie emitują one bowiem żadnych szkodliwych spalin do otoczenia. Co więcej, są też wygodne dla samych użytkowników. Nie trzeba wynosić sadzy, dokładać do pieca, sprzątać okolicy wokół kominka. Wystarczy pilot w dłoni. Wśród kominków wybór jest bardzo duży, możliwe jest zamontowanie ich praktycznie w każdym pomieszczeniu. Nie wymagają bowiem podłączania przewodów kominowych. Kominki nie tylko doskonale ogrzewają wnętrze, ale również mają sporą wartość aranżacyjną. Zwiększają estetykę wnętrza i budują w nim wyjątkowy klimat.

Zobacz również http://IGNIF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *