Każde mniejsze czy większe miasto ma swoją własną politykę związaną z ochroną środowiska. Jest to konieczne w czasach, gdy środowisko naturalne z wielu stron jest zagrożone i coraz bardziej niszczone przez człowieka. Ochrona środowiska w Szczecinie realizowana jest na wielu poziomach i płaszczyznach, jedne działania przynoszą pozytywne efekty, na rezultaty innych trzeba natomiast jeszcze trochę poczekać.
W Szczecinie polityka związana z ochroną środowiska jest dosyć konkretna i dobrze zaplanowana. Podejmowane są liczne działania, w szczególności akcje promocyjne, które mają wyrobić w mieszkańcach miasta zwyczaj dbania o środowisko naturalne oraz o porządek w mieście. Dzięki temu z roku na rok świadomość mieszkańców wzrasta, a miast z czasem staje się coraz bardziej czyste.
Jak zmniejszyć emisję spalin do atmosfery?
Duże znaczenie w czystości środowiska naturalnego mają emisje spalin. Wbrew pozorom, największym problemem nie są spaliny z samochodów jeżdżących po mieście. O wiele większym zagrożeniem są spaliny, jakie są emitowane z gospodarstw domowych. Niestety, wiele osób z oszczędności lub po prostu niewiedzy pali w piecach czym popadnie. A ma to opłakane skutki dla ochrony środowiska lub chociażby walki ze smogiem. Trzeba jednak dodać, że wielu mieszkańców coraz częściej zwraca uwagę na środowisko. Na swoich posesjach instalują takie rozwiązania, dzięki którym mogą mieć prąd lub ciepło bez emitowania do środowiska szkodliwych spalin. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii. Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne można spotkać coraz częściej na dachach nie tylko dużych firm czy instytucji, ale również na zwykłych gospodarstwach domowych. Dla ich mieszkańców zaletą jest nie tylko dbałość o środowisko i bycie eko, a przede wszystkim możliwość obniżenia rachunków za prąd oraz za ogrzewanie domowych pomieszczeń.
Przydomowe oczyszczalnie szansą na ekologiczne domy?
Ciekawe, ekologiczne rozwiązania można znaleźć także w przypadku urządzeń, które zapewniają gromadzenie i utylizowanie nieczystości. To bardzo ważne w tych gospodarstwach domowych, w których nie ma możliwości podłączenia posesji do sieci kanalizacyjnej. Niestety, w tej kwestii pozostało jeszcze wiele do zrobienia. Większość właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na zainstalowanie u siebie typowego szamba. Tradycyjne szambo betonowe ceny ma zdecydowanie niższe niż ekologiczne rozwiązania, z tego też względu jest częściej wybierane. Tymczasem dobrą alternatywą dla szamb mogą być przydomowe oczyszczalnie ścieków, które zapewniają neutralizowanie nieczystości bezpośrednio na posesji. Nie ma więc konieczności regularnego opróżniania zbiornika czy ponoszenia kosztów związanych z wywożeniem nieczystości. Niestety, przydomowe oczyszczalnie ścieków są inwestycją dosyć kosztowną, z tego też względu, choć faktycznie są ekologiczne, nie cieszą się zbyt dużą popularnością wśród mieszkańców domów jednorodzinnych. Owszem, zainteresowanie nimi rośnie, jednak jeszcze sporo czasu upłynie, zanim staną się normą na naszych posesjach.
W miastach często nie ma możliwości instalacji szamb ze względu na prawo miejscowe. Oczywiście istnieją odstępstwa a nawet obowiązek montowania dodatkowych zbiorników przejściowych przy inwestycjach mogących mieć wpływ na środowisko. Przy dużych inwestycjach istotne jest by przygotować inwestycje zgodnie z decyzją środowiskową.