Umowa najmu lokalu pod działalność gospodarczą – kiedy warto negocjować warunki?

Aby prowadzić działalność gospodarczą, trzeba mieć gdzie. Nie każdy dysponuje własnym lokalem, który nadawałby się na prowadzenie firmy. Większość przedsiębiorców decyduje się na wynajem lokalu. Jest to o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie niż kupno nieruchomości na początku działalności.

Wynajęcie lokalu pod działalność gospodarczą nie jest wcale prostą kwestią. Na samym początku, zanim w ogóle zaczniemy szukać odpowiedniej nieruchomości, trzeba ustalić nasze indywidualne oczekiwania. Sporo zależy od tego, jaki rodzaj działalności planujemy prowadzić i jakie są związane z tym potrzeby. Nieco innego lokalu potrzebuje firma, która zajmuje się pracą biurową, a coś innego jest potrzebne w przypadku salonu fryzjerskiego, warsztatu samochodowego, restauracji czy jakiegokolwiek innego lokalu usługowego. Dopiero, gdy wiemy, czego konkretnie szukamy, warto zabrać się za realne poszukiwania. W ten sposób można oszczędzić sobie oglądania lokali, które zupełnie nie pasują do naszych oczekiwań.

Negocjacje warunków umowy

Gdy znajdziemy dobre miejsce na działalność gospodarczą, warto zapoznać się nie tylko ze stanem faktycznym nieruchomości, ale również z ramową umową, którą na pewno otrzymamy od właściciela takiej nieruchomości. Oczywiście, nie należy dokumentu od razu podpisywać, tylko na początku zapoznać się z tym, co w umowie się znajduje. Co więcej, dobrym pomysłem może być negocjowanie warunków umowy. To istotne w sytuacji, gdy jest szansa na obniżenie czynszu czy wynegocjowanie innych korzystnych dla nas warunków. Dobrze jest również zadbać o to, aby wszystko, co wynegocjujemy, znalazło swój zapis w umowie. Do negocjacji warto przystąpić, gdy jesteśmy przekonani, że cena jest wygórowana. Wielu właścicieli nieruchomości jest otwartych na negocjacje, jeśli widzą szansę szybkiego wynajęcia nieruchomości. Czasem wolą wynająć od ręki zamiast czekać miesiącami na najemcę, który zdecyduje się płacić im ich cenę. Praktycznie w każdej sytuacji warto próbować negocjacji – nie zawsze się to udaje, ale w wielu przypadkach można realnie zejść z ceny.

Kiedy przyda się pomoc prawnika?

Jeśli planujemy wynajęcie nieruchomości na dłuższy czas, warto bardzo uważnie sprawdzać, co znajduje się w zapisach umowy, a także upewnić się, czy wszystkie zapisy są zgodne z prawem i przepisami poszczególnych ustaw. Aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku, dobrze jest skorzystać z usług profesjonalnego prawnika, który specjalizuje się w tematyce nieruchomości. Sprawdzony radca prawny nieruchomości warszawa to najlepsza opcja dla osób, które chcą wynająć lokal i mieć pewność, że nie będą mieć żadnych problemów z jego użytkowaniem. Dobry prawnik szybko sprawdzi umowę, zapozna się ze wszystkimi jej zapisami, a także będzie w stanie wskazać, czy któreś z nich nie są korzystne dla najemcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *