Ubezpieczenie mieszkania? Oto najczęstsze błędy kupujących

Zakup ubezpieczenia dla nowej nieruchomości lub przedłużenie w tym zakresie posiadanej polisy to zawsze dobra decyzja. Podpowiada nam ją zdrowy rozsądek. I słusznie, bowiem wykupiona polisa to ochrona dla naszych czterech kątów. Okazuje się jednak, że błędy popełniane przy ubezpieczaniu mieszkania mogą zniweczyć taką ochronę. Czego więc powinniśmy się wystrzegać?

Cena ubezpieczenia to nie wszystko

Najczęściej popełnianym błędem przez kupujących polisę na mieszkanie jest kierowanie się w wyborze jedynie lub przede wszystkim ceną. To oczywiście niezwykle istotne kryterium, i warto dobrze porównać w tym zakresie oferty, np. korzystając z internetowego kalkulatora, jak na https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator/. W tym względzie dobrze pamiętać, że najniższa składka niekoniecznie oznacza najlepszą polisę. Tanie oferty mogą mieć bardzo wąski zakres. Czasem wystarczy wybrać dodatkowe opcje, które nieznacznie podniosą koszt zakupu, jednak zapewnią ochronę nieruchomości, jakiej oczekujemy. Opcją wartą rozważenia są pakiety ubezpieczeń, np. ubezpieczenie mieszkania wraz z OC samochodu. Przed zakupem dobrze jest porównać różne oferty ubezpieczycieli, które choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się droższe, jednak w rzeczywistości będą stanowić atrakcyjną cenowo propozycję.

Podstawowa polisa to minimum ochrony

domUbezpieczenie mieszkania w podstawowym zakresie obejmuje ochronę murów, do których zalicza się: podłogi, ściany, sufity. Minimalną ochroną zostaną objęte właśnie te elementy mieszkania. Przesłanki do wypłaty odszkodowania znajdziemy z kolei w OWU, w tym przypadku są to zazwyczaj: uderzenie pioruna, grad, pożar, zalanie. Czy nie warto zabezpieczyć przed takimi zdarzeniami także wyposażenia mieszkania? Zbyt wąski zakres ubezpieczenia nie uwzględni ochrony np. dla sprzętu RTV. Dla pożądanej ochrony potrzebować będziemy szerszej polisy.

Wybór polisy o zbyt wąskim zakresie ochrony to częsty błąd popełniany przez kupujących. A okazuje się, że czasem jedynie za niewielką dopłatą możemy uzyskać zdecydowanie korzystniejsze warunki ubezpieczenia.

Niedoubezpieczenie mieszkania, błędy w zakresie podanych ubezpieczycielowi informacji

Niedoubezpieczenie to sytuacja, w której suma ubezpieczenia jest niższa od wartości nieruchomości. To pułapka dla osób, które zaniżają wartość mienia, aby uzyskać tańszą składkę polisy. Z kolei nie przekazując ubezpieczycielowi rzetelnych informacji na temat posiadanych faktycznie zabezpieczeń (kamery, zamki), w razie ewentualnego włamania, możemy nie otrzymać odszkodowania.

Polecamy: – Kto może dziedziczyć środki z polisy na życie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *