Podstawowym produktem chroniącym nasze dzieci jest polisa NNW, którą możemy wykupić w szkole. Czy jednak jest to jedyna możliwość? W jaki sposób możemy dodatkowo ubezpieczyć dziecko i ile nas to może kosztować?
Czy szkolne ubezpieczenie wystarczy?
To pytanie zadaje sobie każdy rodzic na początku roku szkolnego. Wypadki na korytarzach szkolnych czy w salach nie są aż tak rzadkie – co roku w Polsce notuje się ich kilkadziesiąt tysięcy. Jednak w czasach pandemii, kiedy dzieci uczą się zdalnie, trudno mówić o ryzyku wypadku w szkole. Jeśli więc chcemy, aby dziecko było chronione przed następstwami nieszczęśliwych zdarzeń poza szkołą, warto przyjrzeć się propozycjom towarzystw ubezpieczeniowych.
Rodzaje ubezpieczeń i ich zakres
Jako rodzice możemy przede wszystkim włączyć dziecko do polisy na życie, którą zawieramy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Nieznacznie wpłynie to na wysokość składki. Suma ubezpieczenia życia dziecka może wynieść nawet milion złotych.
Najczęściej spotykane ubezpieczenie NNW, poza wspomnianym już szkolnym, ma na celu wypłatę odszkodowania w sytuacji, w którym dziecko skorzysta z pomocy psychologa, zostanie ugryzione lub ukąszone, ulegnie wypadkowi lub poważnie zachoruje. Poza tym polisa na dziecko zagwarantuje mu środki w sytuacji, gdy któryś z rodziców poniesie śmierć. W sytuacji, gdy dziecko dozna uszczerbku na zdrowiu, towarzystwo ubezpieczeniowe wpłaci stosowny procent od sumy ubezpieczenia, na którą NNW zostało zawarte.
Niektóre towarzystwa stworzyły ofertę, w ramach której zamiast wypłaty określonego procenta sumy ubezpieczeniowej z góry określają gwarantowaną kwotę za dane zdarzenie. Może to być np. złamanie, zwichnięcie, groźne urazy czy rany wymagające szycia. To bardzo prosty wariant polisy, który zyskuje na popularności – nie wymaga oceny, w jakim stopniu dziecko odniosło uszczerbek na zdrowiu, a kwota jest wypłacana natychmiast po dostarczeniu dokumentacji medycznej i zakwalifikowaniu danego zdarzenia.
Ubezpieczenie dla dziecka – na co zwrócić uwagę?
Poza zakresem ubezpieczenia i sposobem ustalania wysokości odszkodowania ważne są również m.in.:
- zasady wypłaty świadczenia – w niektórych towarzystwach następuje ona natychmiast po wypadku (np. zwichnięcie), w innych natomiast wypłata będzie miała miejsce dopiero po zakończeniu np. rehabilitacji,
- dodatkowe warunki i wyłączenia odpowiedzialności, które znajdziemy w OWU, czyli podstawowym dokumencie w przypadku każdego ubezpieczenia.
Ile kosztuje ubezpieczenie dziecka w Szczecinie?
W przypadku NNW jego wysokość w skali roku jest podobna do ubezpieczenia, które możemy uzyskać w szkole. Oznacza to, że zapłacimy za nie od 50 do 150 zł, w zależności od zakresu polisy oraz wysokości sumy ubezpieczenia. Nie jest to duży wydatek, ale w razie konieczności zapewni dziecku np. dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej czy bezproblemowy zakup niezbędnych leków, opatrunków itp.
Jeśli chcesz ubezpieczyć swoje dziecko od następstw nieszczęśliwych wypadków, to zgłoś się do biura Eurofinance w Szczecinie. Znajdziemy dla Ciebie najkorzystniejsze rozwiązanie, dzięki czemu w razie konieczności finanse całej rodziny będą bezpieczne, a dziecko będzie mogło skorzystać z najlepszej możliwej opieki zdrowotnej.