Twój pies się starzeje? Tak możesz mu pomóc!

Bez względu na to, jak duże są, lubimy myśleć o naszych psach jak o wiecznych szczeniakach, które będą z nami na zawsze. Chociaż możesz chcieć zaprzeczyć, że twoje szczenię się starzeje, ważne jest, aby zwracać uwagę na stan zdrowia starszego psa, abyś mógł poprawić jego jakość życia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o typowych problemach zdrowotnych u starszych psów, które pewnego dnia mogą wpłynąć na Twojego zwierzaka.

Kiedy pies jest uważany za seniora?

Średnio pies jest uważany za starszego, gdy kończy siedem lat, chociaż tak naprawdę zależy to od wielkości i rasy psa. Bardzo duże rasy starzeją się szybciej niż małe rasy. Podczas gdy dog niemiecki byłby uważany za seniora w wieku sześciu lat, malutki chihuahua może osiągnąć status staruszka dopiero w wieku ośmiu lub dziewięciu lat. Oczywiście inne czynniki, takie jak genetyka i warunki środowiskowe, mogą wpływać na szybkość starzenia się poszczególnych psów. Gdy Twój pies zacznie wykazywać oznaki problemów zdrowotnych związanych z wiekiem, można go uznać za starszego psa, niezależnie od wieku.

Utrata słuchu i wzroku

Zwyrodnienie tkanek w oczach i uszach może powodować różne stopnie głuchoty i ślepoty u starszych psów. Chociaż zaćmę można usunąć chirurgicznie, psy polegają mniej na wzroku niż na węchu, jeśli chodzi o eksplorację i nawigację w swoim otoczeniu, i często mają niewielkie problemy z poruszaniem się po utracie wzroku. Wraz z ubytkiem słuchu na ogół staje się trwały w wyniku starzenia. Konsekwentne czyszczenie i pielęgnacja uszu psa może pomóc spowolnić postęp utraty słuchu w miarę starzenia się psa.

Inne problemy

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą przyczyną bólu stawów i sztywności u psów. Jest to postępująca choroba zwyrodnieniowa, która powoduje utratę nawilżenia i zużycie chrząstki w stawach barkowych, biodrowych i nóg. Chociaż nie ma lekarstwa, istnieje wiele metod leczenia, które mogą zmniejszyć ból i spowolnić postęp tej choroby. Odżywianie odgrywa silną rolę w zmniejszaniu problemów ze stawami u psów – dlatego kupuj tylko od renomowanych sprzedawców jak E-Pazur. Upewnij się, że Twój pies je zdrową, bogatą w składniki odżywcze karmę dla psów, aby zachować zdrowie stawów. Jeśli problemy ze stawami postępują, zapytaj lekarza weterynarii o receptę na coś dla zdrowia stawów.

Demencja

Podobnie jak ludzie, psy mogą tracić funkcje poznawcze wraz z wiekiem, co powoduje objawy podobne do objawów starości lub choroby Alzheimera u ludzi. Zamieszanie i dezorientacja, skowyt lub szczekanie bez wyraźnego powodu, pozorne zagubienie się w znajomym otoczeniu oraz wypadki związane z „załatwianiem się” mogą być oznakami demencji. Objawy te mogą również wskazywać na inne stany, więc najlepiej porozmawiać z weterynarzem, jeśli zauważysz takie zachowania u swojego psa. Podobnie jak zapalenie stawów, nie ma lekarstwa na demencję, ale często można pomóc niektórymi lekami. Niektóre karmy pomagają promować funkcje mózgu dzięki silnym przeciwutleniaczom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *