Triangulacja – jak z niej skorzystać na co dzień?

Triangulacja to proces określania lokalizacji czegoś przez ustawienie namiarów z dwóch odległych punktów. Np. wieże widokowe przeciwpożarowe wykorzystują triangulację do zlokalizowania pożarów punktowych.

Aby było to jaśniejsze:

Strażnik w Wieży A widziałby dym w oddali i kierował się nim patrząc na kompas. Jednak ta pojedyncza linia nie była wystarczającą informacją do zlokalizowania pożaru, ponieważ mogła znajdować się w dowolnym miejscu wzdłuż tej linii, blisko lub wiele kilometrów dalej.

Strażnik zajmujący Wieżę B podał mu ogólny kierunek ognia. Wieża B znalazłaby wtedy ogień z jego punktu widzenia i obrałaby kierunek. Tam, gdzie skrzyżowane dwa kierunki wskazywałyby ogień, strażacy mogliby zostać skutecznie wysłani, aby go zgasić.

Czasami trzecia wieża byłaby używana do weryfikacji lokalizacji, ale zwykle wystarczą dwa odczyty. Jeśli pożar nastąpi bezpośrednio między dwiema wieżami lub w kierunku, który powoduje, że ich linie są podobne, konieczne jest trzeci punkt odniesienia.

Ten typ triangulacji jest wykorzystywany przez dwa stałe punkty, aby znaleźć trzecie nieznane miejsce. To, co musisz zrobić, gdy jesteś na zewnątrz, jest podobne, ale musisz dowiedzieć się, gdzie jesteś. Ten temat jest ciekawie wytłumaczony tutaj: https://www.sn2.eu .

Aby pomyślnie triangulować, na mapie muszą istnieć znane funkcje. Innymi słowy, musisz mieć pojęcie o tym, gdzie jesteś lub być w stanie zidentyfikować dobrze znany punkt orientacyjny z twojego punktu widzenia.

Kierując się na odległe punkty orientacyjne, możesz wykreślić swoją aktualną lokalizację na mapie w następujący sposób:

-Upewnij się, że prawidłowo ustawiłeś kompas pod kątem deklinacji w tym obszarze.
-Ustaw mapę tak, aby północ była skierowana w stronę prawdziwej północy.
-Kieruj się na jeden punkt orientacyjny. Skieruj na nią strzałkę kierunku ruchu i obracaj tarczą kompasu, aż czerwona igła pojawi się w odpowiednim ustawieniu.
-Umieść kompas na mapie, tak aby linie orientacyjne były równoległe do linii południka północ-południe mapy.
-Przesuń kompas tak, aby górny koniec jednej krawędzi jego płyty podstawowej kończył się na punkcie orientacyjnym, utrzymując go w jednej linii z południkami mapy.
-Narysuj linię wzdłuż krawędzi kompasu od punktu orientacyjnego wzdłuż wybranego kierunku. Jesteś gdzieś na tej linii.
Powtórz wyznaczanie kierunku i rysowanie linii dla drugiego punktu orientacyjnego.
Przecięcie tych dwóch linii to przybliżona lokalizacja – zadziałała triangulacja radiowa .

Jeśli stoisz na znanym punkcie orientacyjnym, takim jak droga, rzeka lub linia grzbietu, ale nie wiesz, gdzie jesteś na tym punkcie orientacyjnym, wystarczy jeden zdalny punkt orientacyjny, aby ustalić swoją pozycję – o ile dokonujesz dokładnych odczytów i przenosisz je dokładnie tak jak należy.

Warto więc dowiedzieć się na ten temat nieco więcej i spróbować skorzystać z tej ciekawej właściwości w „normalnych” warunkach, zanim się przydadzą w bardziej ekstremalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *