Sytuacja na szczecińskim rynku pracy

Stopa bezrobocia w województwie Zachodniopomorskim wynosi obecnie 7,1%, natomiast w samym Szczecinie sytuacja przedstawia się znacznie lepiej, ponieważ bezrobocie to 2,6%.

W Wojewódzkim Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest 4648 ludzi (2447 kobiet i 2201 mężczyzn).

Powyższe dane zaczerpnięte zostały z następujących witryn: https://www.wup.pl, http://szczecin.stat.gov.pl

Warto zatem przyjrzeć się, jak rozkładają się te liczby na poszczególne zawody i branże. Na stronie internetowej Barometr Zawodów (https://barometrzawodow.pl) możemy prześledzić, jakie zawody są potrzebne w Szczecinie, a jakich jest zdecydowanie za dużo.

Przede wszystkim brakuje pielęgniarek i położnych, które w większości przypadków wyjechały za granicę ze względu na wyższe zarobki. W wielu firmach brakuje pracowników telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterów. Niestety, w większości przypadków jest to praca mało płatna. Na dobrze płatną pracę mogą natomiast liczyć projektanci i administratorzy baz danych oraz programiści i specjaliści z działu IT. Poszukiwani są także księgowi oraz specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji. W wielu placówkach oświatowych i opiekuńczych brakuje wychowawców zwłaszcza z wieloletnim doświadczeniem. Także poczta boryka się z niedoborem pracowników. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku jest to praca nie najlepiej płatna oraz, że wymaga ona systemu zmianowego.

Tak samo jak w całej Polsce, także w Szczecinie notuje się duży niedobór absolwentów zasadniczych szkół zawodowych. Są to przede wszystkim pracownicy z branży budowlanej: betoniarze, zbrojarze, monterzy konstrukcji metalowych, monterzy okien, stolarze budowlani, dekarze, blacharze budowlani. Pracodawcy poszukują także kucharzy, cukierników, pracowników przetwórstwa spożywczego, zaopatrzeniowców, operatorów maszyn rolniczych i ogrodniczych, przedstawicieli handlowych, pracowników ds. budownictwa drogowego.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w tych zawodach w Szczecinie pracy nie znajdziemy, dlatego trzeba będzie się przekwalifikować.

Artykuł przygotowany przy pomocy Portalu Praca.pl posiadającego Oferty Pracy w Szczecinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *