Stres a zawał serca – szczecińscy lekarze na dobrym tropie?

Czujesz się zestresowany pracą? Badania przeprowadzone przez kardiologów pracujących w Szczecinie pokazują, w jaki sposób stres może prowadzić do zawałów serca i udaru mózgu. Walka mózgu ze stresem może zwiększyć ryzyko chorób serca i układu krążenia, tak również wynika z licznych doniesień w lokalnej prasie. Ale czy te nagłówki są prawdziwe?

Ciągłe stresowanie się może podnieść ryzyko zawału serca i udaru mózgu – to prawda. Stały stres związany jest z wyższą aktywnością w obszarze mózgu związanym z przetwarzaniem emocji i zwiększonym prawdopodobieństwem rozwoju choroby serca i układu krążenia.

zwrot kosztów leczenia za granicąNaukowcy z szczecińskich uniwersytetów sugerują, że stres może być równie ważnym czynnikiem ryzyka, tak samo jak palenie lub wysokie ciśnienie krwi. W praktyce wygląda do tak, że kiedy jesteś zestresowany, twoje ciało migdałowate (obszar mózgu, który radzi sobie ze stresem) przekazuje sygnał do szpiku kostnego w celu wytworzenia dodatkowych białych krwinek. To z kolei powoduje zapalenie tętnic. Wiemy już, że zapalenie jest zaangażowane w proces, który prowadzi do:

  • zawałów serca

  • dusznicy bolesnej

  • udarów.

Kiedy doświadczasz stresu, ciało migdałowate wysyła sygnał o niebezpieczeństwie do podwzgórza, który następnie przekazuje to reszcie ciała, aby był gotowy do walki lub do ucieczki, jaką niestety może być nawet zawał mięśnia sercowego. Co więcej, naukowcy odkryli, że związek między aktywnością ciała migdałowatego a późniejszymi zdarzeniami związanymi z sercem i udarem może też być spowodowany zwiększoną aktywnością szpiku kostnego i zapaleniem tętnic. Inne przeprowadzane badanie dotyczyło w szczególności zapalenia tętnic i aktywności w ciele migdałowatym u osób z dużym obciążeniem stresem i ponownie wykazało związek między podwyższoną aktywnością tej części mózgu a większym zapaleniem tętnic. Szczecinianie, którzy ocenili się jako bardziej zestresowani, również częściej mają wyższy poziom aktywności w ciele migdałowatym.

Związek między stresem a zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób serca w większości badań skupiał się na nawykach związanych ze stylem życia, które ludzie podejmują, gdy czują się zestresowani, takimi jak:

  • palenie

  • picie zbyt dużej ilości alkoholu

  • przejadanie się

Badanie mózgu w zakresie stresu i odkrywanie, dlaczego zwiększa ryzyko chorób serca, pozwoli szczecińskim lekarzom opracować nowe sposoby radzenia sobie z przewlekłym stresem psychologicznym. Mogłoby to doprowadzić do tego, że pacjenci zagrożeni większym stresem poddawani byliby badaniom przesiewowym, dzięki czemu odczuwany przez nich stres mógłby być skutecznie kontrolowany. Jednak wiele osób, które odczuwają stres w naszym mieści, nie odczuwa osobiście stresu na tak wysokim poziomie, aby zgłaszać się w związku z tym po pomoc do specjalistów, co utrudnia profilaktyczne działania.

Warto więc dodać, że mimo iż naukowcy powoli odkrywają w jaki sposób stres powoduje zawały serca i udary mózgu – to ten związek między aktywnością mózgu w określonym obszarze a chorobą sercowo-naczyniową nie jest jeszcze w pełni zbadany i wyjaśniony. Przeprowadzone badania jedynie pomagają nam zacząć rozumieć to zagadnienie i niewątpliwie potrzebne są dalsze badania, zanim można będzie wyciągnąć konkretne wnioski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *