bluza damska wrangler

Starzenie się, czy pora roku? O zmianie struktury włosów.

Jeśli tekstura twoich włosów nie jest już taka, jak kiedyś, z pewnością zastanawiasz się, dlaczego – i co z tym zrobić.

Dlaczego zmieniła się tekstura moich włosów?

Istnieje dość szeroki zakres przyczyn zmiany tekstury włosów, od wewnętrznych, takich jak starzenie się, po zewnętrzne, takie jak zmiany pór roku.

Co oznaczają zmiany w strukturze włosów?

Różnorodność przyczyn zmian w strukturze włosów może utrudnić określenie, co te zmiany oznaczają. Być może będziesz musiała po prostu zmienić rutynę pielęgnacji włosów lub możesz potrzebować wizyty u dermatologa. Zanim zdecydujesz się na kierunek działania, musisz dowiedzieć się, dlaczego twoja tekstura jest inna. Co powoduje zmianę tekstury włosów? Oto kilka powodów do rozważenia.

Starzenie się

Wraz z wiekiem nasze hormony często się zmieniają, podobnie jak typ włosów. Być może spędziłeś pierwsze 20 lat swojego życia z gęstymi, kręconymi włosami, które teraz rosną cienkie i proste lub odwrotnie. Produkcja kolagenu w skórze również ma tendencję do zmniejszania się wraz z wiekiem, co prowadzi do utraty naturalnych olejków w skórze głowy, które utrzymują włosy w dobrej kondycji, a także innych krytycznych funkcji.

Ciąża

Tak jak hormony zmieniają się stopniowo wraz z wiekiem, tak też mogą się nagle zmienić w czasie ciąży. Często te hormony mogą przyspieszać wzrost włosów i hamować wypadanie włosów, więc nie zdziw się, jeśli Twoje włosy wydają się o wiele pełniejsze niż zwykle, jeśli się tego spodziewasz. Możesz nawet zauważyć, że wyglądają na o wiele bardziej błyszcząco niż kiedyś. Gdy hormony ciążowe przestaną działać, twoje włosy prawdopodobnie powrócą do swojej struktury sprzed ciąży (choć nie jest to prawdą w 100% przypadków).

Szarzenie

Kiedy włosy zaczynają tracić swój pigment zwany melaniną, ich tekstura może się zmienić.

Zabiegi na włosy

Zarówno zabiegi chemiczne, jak i stylizacja na gorąco mogą powodować zmiany w strukturze włosów. Koloryzacja, relaksacja, trwała ondulacja, suszenie w wysokiej temperaturze i prostowanie mogą uszkodzić włosy, pozostawiając je suche i szorstkie.

Leki

Niektóre leki – takie jak leki przeciwdepresyjne lub leki przeciwtrądzikowe – mogą wpływać na włosy na wiele sposobów, w tym zmianę ich tekstury.

Zmiana pór roku

Wyjątkowo gorące lub bardzo zimne warunki mogą mieć duży wpływ na strukturę włosów. Mroźna zima może być szczególnie dotkliwa dla włosów, wysuszając je i sprawiając, że stają się kruche i szorstkie w dotyku, podczas gdy dłuższe przebywanie na słońcu może zrobić to samo.

Zmiany w zdrowiu

W niektórych przypadkach zmiana tekstury włosów może oznaczać głębszy problem. Jeśli nie robiłeś nic innego z włosami i zauważyłeś, że ich tekstura pozornie zmieniła się z dnia na dzień, może to oznaczać problem medyczny – taki jak problemy z tarczycą lub niedokrwistość.

Jak naturalnie utrzymać strukturę włosów?

Niezależnie od tego, czy doświadczasz nagłej zmiany tekstury włosów, czy widzisz różnicę w czasie i chcesz, aby powróciła do poprzedniego stanu, istnieje wiele sposobów, aby to zrobić, a sklep fryzjerski powinien być Twoim pierwszym przystankiem do zmian na lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *