Spieki kamienne – hit w aranżacji wnętrz, znasz go?

Nowość na rynku, spiekany kamień szybko staje się hitem zarówno wśród projektantów, jak i właścicieli domów. Renomowane marki wytwarzają produkty ze spiekanego kamienia, które są używane do wszystkiego, od blatów kuchennych po płytki basenowe. Kamień spiekany jest piękny, praktyczny i niedrogi. Ale co to właściwie jest? Jak powstaje kamień spiekany? Jeśli chcesz wiedzieć co to są spieki kwarcowe i inne kamienie użytkowane w ten sposób – czytaj dalej.

Kamień spiekany jest wytwarzany przy użyciu najnowszych osiągnięć technologicznych, które naśladują procesy zachodzące w kamieniu naturalnym. Podczas gdy naturalne kamienie, takie jak marmur i granit, powstają przez tysiące lat, kamienne płyty typu spieki potrzebują do tego tylko kilka godzin. Minerały i cząsteczki kamienia, takie jak te znajdujące się w porcelanie lub granicie, są starannie dobrane pod względem:

  • jakości,

  • koloru,

  • tekstury.

Cząsteczki te są następnie poddawane ekstremalnym temperaturom i ciśnieniu – tak jak znajdowałyby się głęboko w skorupie ziemskiej, gdzie tworzy się granit. Po zakończeniu procesu cząsteczki są trwale łączone, bez konieczności stosowania żywic lub środków wiążących.

Czym jest spiek kamienny?

Dla niewprawnego oka spiekany kamień jest prawie niemożliwy do odróżnienia od kamienia naturalnego – chyba że został wykonany w nietypowym kolorze lub wzorze! Kamień spiekany jest twardy jak skała, a także:

– odporny na warunki atmosferyczne

-odporny na ciepło lub zimno

-wodoodporny

-plamoodporny

-bardzo trudny do wyszczerbienia, zarysowania lub uszkodzenia

-łatwy do czyszczenia

-bezpieczny dla żywności i higieniczny

-nieporowaty – nie wymaga uszczelniania

Do czego służy kamień spiekany? Różni producenci kierują swoje produkty na różne rynki, ale kamień spiekany może być użyty do prawie każdego kamienia naturalnego. Na przykład jest używany do blatów kuchennych.

Głównym czynnikiem ograniczającym jest rozmiar produkowanych płyt, ponieważ jeśli chcesz mieć szczególnie duży przedmiot, może być konieczne połączenie wielu płyt razem. Na szczęście konsystencja między płytami spiekanych kamieni, jest znacznie wyższa niż między płytami z kamienia naturalnego, więc dopasowanie jest łatwe. Wyprodukowane płyty są wystarczająco duże do prawie wszystkich zastosowań domowych i większości zastosowań komercyjnych. Co więcej, te płyty są produkowane w różnych grubościach do różnych zastosowań.

Czy mogę samodzielnie zainstalować blaty ze spiekanego kamienia?

Ponieważ kamień spiekany jest twardym kamieniem, nie zaleca się samodzielnego instalowania tego produktu. Kamień spiekany należy wycinać bardzo precyzyjnie za pomocą specjalnych narzędzi i nie można go regulować na miejscu (nie można wyrównać o milimetr lub dwa, jeśli nie pasuje). Montaż powinien być również przeprowadzony przez profesjonalistów, ponieważ gotowe elementy kamienne są ciężkie, dlatego ważne jest, aby kamień był odpowiednio podparty. Wszelkie materiały podporowe (takie jak szafki kuchenne) powinny zostać sprawdzone przez doświadczonych monterów kamiennych blatów, a podłogi powinny być profesjonalnie wypoziomowane, aby uniknąć ryzyka pękania płytek lub płyt podczas ustawiania mebli na górze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *