patelnia dwustronna

Smażyć jak mistrz, czyli jak?

Smażenie to świetna metoda gotowania cienkich kawałków mięsa przy minimalnym czasie i wysiłku, ale z maksymalnym smakiem. Chociaż słowo „smażenie” może powodować, że dietetycy na całym świecie kręcą głową, smażenie na patelni wymaga tylko odrobiny tłuszczu, a jeśli zostanie wykonane prawidłowo, tylko niewielka jego część zostanie wchłonięta, a szczególnie jeśli jest do tego wykorzystane takie cacko jak patelnia dwustronna – zobacz tutaj: https://crocogo.pl/product/patelnia-dwustronna/.

Odrzuć strach przed smażeniem!

Istnieją różne podstawowe rodzaje smażenia na patelni. Głębokie smażenie jest doskonałym sposobem na zwiększenie smaku, ponieważ pozwala na intensywne brązowienie i ulepszony smak, czyli reakcję Maillarda, nazwaną na cześć francuskiego chemika, który po raz pierwszy opisał go na początku XX wieku. Ta reakcja zachodzi, gdy aminokwasy i cukry mięsa łączą się po poddaniu intensywnemu ciepłu. Reakcja powoduje powstanie setek różnych związków smakowych, które nadal łączą się i rozmnażają. Mówiąc najprościej – smażenie sprawia, że mięso smakuje dobrze!

Głębokie smażenie różni się tym, że potrzeba więcej oleju i jest to metoda często stosowana podczas przygotowywania mięs panierowanych. Pomyśl o smażonym kurczaku, panierowanych kotletach wieprzowych lub kotletach cielęcych po włosku. Podczas takiego smażenia olej powinien sięgać mniej więcej w połowie boku potrawy. Olej wytwarza parę, która pomaga gotować mięso, podczas gdy odsłonięta górna część pozwala na ucieczkę nadmiaru pary, a kontakt z dnem naczynia powoduje większe zrumienienie i chrupanie. Z powodu częściowego pokrycia żywność należy przynajmniej raz obrócić, aby ugotować obie strony. Podczas takiego smażenia konieczne jest również, aby ciepło pozostało w stałej, wysokiej temperaturze, w przeciwnym razie panierka wchłonie olej i stanie się rozmoczona.

Podstawy smażenia

Do smażenia nie potrzebujesz specjalnego sprzętu, tylko patelnię lub patelnię wykonaną z żeliwa lub stali nierdzewnej o dużej grubości, wystarczająco dużej, aby pomieścić jedzenie w jednej warstwie. Para szczypiec lub łopatka są również niezbędne do obracania mięsa.

Najlepsze kawałki do smażenia na patelni są naturalnie delikatne i mają jednolitą grubość z płaską, szeroką powierzchnią, taką jak:

  • steki,

  • medaliony,

  • kotlety,

  • piersi drobiowe.

Powinieneś wybrać tłuszcz o przyzwoitej temperaturze, taki jak słonecznikowy, olej arachidowy lub tłuszcz z kaczki.

Rozgrzej patelnię na dużym ogniu, następnie dodaj olej i kontynuuj podgrzewanie, aż zacznie skwierczeć. Mięso powinno skwierczeć, gdy trafi na patelnię.

Dodatkowe wskazówki:

Wyjmij mięso z lodówki co najmniej 20 minut, zanim będziesz gotowy go ugotować, aby zdjąć chłód i umożliwić równomierne gotowanie. Wytrzyj mięso do sucha papierowym ręcznikiem przed smażeniem na patelni, aby zapewnić przyjemny wygląd i głęboki kolor. W przypadku panierowania mięsa w celu płytkiego smażenia należy odczekać, aż powłoka nałoży się i wyschnie przed gotowaniem. Nie przepełniaj patelni – chcesz usmażyć mięso, a nie gotować na parze. W razie potrzeby należy smażyć partiami. Przed podaniem zawsze pozwól swojemu świeżo smażonemu mięsu odpocząć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *