Marzenia o skoku spadochronowym można zrealizować dzisiaj naprawdę łatwo – wystarczy wykonać rezerwację na skok w tandemie!
Skok spadochronowy to okazja do doznania wyjątkowego uczucia spadania w przestworzach i zobaczenia okolicy z niecodziennej perspektywy. Przez długi czas do skoku konieczne było posiadanie odpowiedniego przeszkolenia – teraz nie jest ono już potrzebne, ponieważ możemy skorzystać ze skoków spadochronowych w tandemie. Na czym dokładnie polegają tego rodzaju skoki? Kto może wziąć w nich udział? Ile należy za nie zapłacić?
Na czym polega skok w tandemie?
Skoki tandemowe zaczęły być popularne pod koniec lat siedemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych. To tam opracowano pierwszy spadochron tandemowy, czyli przeznaczony do użytku przez dwie osoby jednocześnie. W porównaniu ze zwykłym spadochronem ma on większą powierzchnię, ponieważ ma za zadanie utrzymać większy ciężar.
W tandemie biorą udział pasażer, który nie musi posiadać żadnego doświadczenia w dziedzinie spadochroniarstwa, a także pilot tandemu – najczęściej to instruktor mający tysiące podobnych skoków za sobą. To właśnie pilot odpowiada wtedy za przebieg i bezpieczeństwo skoku. Pasażer z pilotem są podczas skoku połączeni uprzężą tandemową.
Skoki spadochronowe w tandemie, które nazywane są także skokami zapoznawczymi, szybko stały się bardzo popularne – dzięki nim niemalże każdy, kto chciał zasmakować w podniebnej przygodzie, nareszcie mógł spełnić swoje marzenia bez potrzeby uczestnictwa w specjalistycznych szkoleniach.
Do Polski skoki tandemowe zawitały w latach dziewięćdziesiątych, ale dopiero w ostatnich latach stały się tak popularne i można obecnie korzystać z nich na lotniskach w różnych zakątkach kraju, także w okolicy Szczecina.
Skok w tandemie – krok po kroku
Do wzięcia udziału w skoku tandemowym należy dokonać wstępnej rezerwacji. To możliwe również przez internet – należy tylko wybrać dogodny termin i dokonać wpłaty. Skok można wykupić także jako voucher upominkowy i podarować go w prezencie ważnej osobie, na przykład na urodziny, wieczór kawalerski, ślub, rocznicę i inne okazje. Obdarowana voucherem osoba może wtedy samodzielnie wybrać termin skoku.
Wyznaczonego dnia należy stawić się na lotnisko ze wskazanym wyprzedzeniem, aby przygotować się do skoku. Na początku uczestnicy podpisują umowy, a potem odbierają odpowiednie wyposażenie – gogle i kombinezon, jeśli wymaga tego aura. Uczestnicy skoku także biorą wtedy udział w krótkim przeszkoleniu, które informuje ich o przebiegu skoku oraz o najważniejszych zasadach, których należy wtedy przestrzegać.
Gdy wszyscy są już przygotowani do dalszego etapu, rozpoczyna się lot samolotem wylatującym na wysokość 3000 metrów albo 4000 metrów. W kontekście skoków tandemowych wysokość wyskoku ma wpływ na tak zwane swobodne spadanie, czyli spadanie bez otwartej czaszy spadochronowej. Uczestnicy tandemu lecą wtedy w kierunku ziemi z prędkością wynoszącą nawet 200 kilometrów na godzinę. To ten najbardziej emocjonujący moment skoku, gdy adrenalina jest na najwyższym poziomie. W przypadku 3000 metrów czas swobodnego spadania wynosi około 30 sekund, z kolei dla 4000 metrów to mniej więcej 60 sekund.
Po znalezieniu się na wysokości około 1500 metrów nad ziemią pilot tandemu otwiera spadochron – uczestnicy skoku przez parę minut opadają wolno w kierunku lądowiska. Lądowanie przy skoku jest miękkie, dlatego nie ma wtedy ryzyka urazów.
Ile zapłacimy za skok spadochronowy w tandemie?
Ceny za skoki spadochronowe w tandemie wcale nie są bardzo wysokie. Ponadto ośrodki zajmujące się ich organizacją mają dla swoich klientów wiele promocji, dzięki którym możemy zapłacić za podniebną rozrywkę jeszcze mniej.
Skok spadochronowy z wysokości 3000 metrów to wydatek rzędu 550 złotych, natomiast ten z 4000 metrów to około 700 złotych. W cenie około 250 złotych można dokupić także usługę filmowania i fotografowania wyczynu – wtedy za zebranie materiałów odpowiedzialny jest jeszcze jeden skoczek z kamerą zamontowaną na kasku.
Skoki spadochronowe w Szczecinie i w innych miejscowościach w Polsce można rezerwować już teraz pod adresem: skacz.pl.
Na bank adrenalina niesamowita, kiedyś może się przełamie i spróbuje!
Jestem ze Szczecina i widziałam wiele razy jak skakali tam ale ja bym chyba się nie odważyła… masakra podziwiam