Schody – jak wykorzystać urok drewna

Drewno jako materiał budowlany jest chętnie wykorzystywany przez ludzi od tysięcy lat. Kiedyś łatwo dostępne, obecnie drewno staje się materiałem co raz bardziej deficytowym. Mimo to nadal bardzo popularne są schody z drewna. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

W wielu domach potrzebne są schody łączące kolejne kondygnacje budynku. Bardzo popularne są obecnie domy jednorodzinne z poddaszem użytkowym, w tego typu obiektach schody najczęściej wykonuje się właśnie z różnego rodzaju drewna.

Jakie drewno na schody?

architekt wnętrz warszawaOd dawien dawna ludzie bardzo chętnie wykonywali najróżniejsze przedmioty użytkowe z drewna. Materiał ten nie tylko jest niesamowicie trwały (może przetrwać nawet setki lat), ale w zależności od gatunku charakteryzuje się także niepowtarzalnym deseniem słojów, barwą, a nawet zapachem. Co bardzo istotne nawet drewniane przedmioty będące w użyciu już setki lat można odrestaurować nadając mu całkowicie nowy charakter – warunkiem jest oczywiście dobry stan drewna w jego środku. Odnowienia przedmiotów z drewna dokonuje się poprzez usunięcie zniszczonej wierzchniej warstwy, i nałożenie nowej. W zależności od przeznaczenia wykonywanych przedmiotów stosuje się różne rodzaje drewna oraz różne sposoby konserwacji samego drewna jak i jego powierzchni.

Drewno – niegdyś najpopularniejszy i niezwykle łatwo dostępny budulec, obecnie z roku na rok staje się materiałem co raz bardziej deficytowym. Na szczęście porównując zalesienie krajów Europy Polska jest w czołówce – teren naszego kraju jest zalesiony aż w blisko 30%! Jak nietrudno się domyśleć najtańsze jest drewno, które rośnie najszybciej, czyli drewno sosnowe. Jednocześnie jest to drewno dość miękkie, przez co wykonane z niego przedmioty są mniej trwałe. Niemniej odpowiednio polakierowane schody wykonane z drewna sosnowego mogą naprawdę służyć dziesiątki, a nawet setki lat. W wielu domach jednorodzinnych ze względu na atrakcyjną cenę stosuje się właśnie schody sosnowe. Najintensywniej eksploatowaną częścią schodów są stopnie, dlatego producenci wykonują je z twardszego drewna, np. buku, jesionu lub dębu. Wykonuje się także schody wytworzone łącząc różne rodzaje materiału, np. w nowoczesnych wnętrzach znakomicie sprawdzają się schody drewniane z balustradami ze stali lub szkła.

Odpowiednio wykonane i zamontowane shody wykonane z drewna są nie tylko koniecznym wyposażeniem budynku, ale mogą także stanowić wspaniałą dekorację wnętrza. W czasach popularnych substytutów, zastępników prawdziwego drewna, materiał ten nadal jest niezwykle popularny zarówno w sztuce użytkowej jak i w architekturze wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *