Samooczyszczanie piekarnika czy profesjonalny produkt do czyszczenia?

Samooczyszczanie piekarnika może wydawać się przydatne, ponieważ umożliwia skrócenie procesu czyszczenia kuchni o połowę, ale okazuje się, że ta funkcja może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Nawet jeśli o tym nie wiesz, Twój piekarnik może przyczyniać się do problemów z oddychaniem, a może nawet szkodzić zdrowiu Twoich zwierząt.

Oto dowody na to, że lepiej sięgnąć po profesjonalny płyn do czyszczenia piekarników, gdyż sama funkcja samooczyszczania piekarnika może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Nagromadzenie tlenku węgla

Funkcja samooczyszczania piekarnika może powodować wytwarzanie tlenku węgla. Tlenek węgla to trudny do wykrycia gaz, który jest niezwykle toksyczny dla ludzi i zwierząt.

W szczególności to przypieczone i zwęglone potrawy powszechnie znajdujące się na dnie piekarnika mogą prowadzić do powstania tlenku węgla. Ta reakcja ma miejsce, gdy resztki jedzenia zaczynają się nagrzewać i palić podczas cyklu czyszczenia.

Detektor tlenku węgla

Aby uniknąć wytwarzania tlenku węgla, najlepiej czyścić zwęglone jedzenie bez podgrzewania. Możesz użyć szorowarki drucianej i mydła, ale unikaj używania chemikaliów. Produkty czyszczące mogą tworzyć niebezpieczne chemikalia pod wpływem wysokich temperatur.

Jeśli nalegasz na korzystanie z funkcji samooczyszczania, wiedz, że nie ma sposobu na zapewnienie zerowej emisji tlenku węgla. Jednak, aby zmniejszyć ilość tlenku węgla wytwarzanego podczas czyszczenia, zadbaj o pozbycie się plam wewnątrz piekarnika, gdy tylko się pojawią. W przypadku szczególnie uporczywych rozlanych i przypieczonych potraw najlepiej zadbać o dobrą wentylację kuchni i włączyć wentylator wyciągowy lub okap podczas korzystania z funkcji samooczyszczania.

Będziesz także chciał sprawdzić, czy wszystkie posiadane przez Ciebie detektory tlenku węgla działają z nowymi bateriami.

Bezpieczeństwo zwierząt

Opary powstające podczas cyklu czyszczenia piekarnika mogą być szczególnie niebezpieczne dla zdrowia zwierząt domowych, które przebywają w Twoim domu. Szczególnie niebezpieczne dla ptaków są opary znane jako toksykoza politetrafluoroetylenu. Układ oddechowy ptaka jest zaprojektowany tak, aby przesyłać ogromne ilości tlenu do mięśni lotu. Minusem jest to, że ich wydajne systemy szybko i łatwo wysyłają toksyny prosto przez ich ciała i zagrażają ich życiu. Jeśli zauważysz, że Twoja papuga długoogonowa zachowuje się chorowicie podczas korzystania z funkcji samooczyszczania piekarnika, może to wskazywać na zatrucie.

Jeśli koniecznie musisz skorzystać z funkcji samooczyszczania piekarnika, upewnij się, że zwierzęta, które posiadasz, znajdują się na zewnątrz. Zrób to, nawet jeśli kuchnia jest dobrze wentylowana, ponieważ lepiej jest być bezpiecznym, niż żałować, jeśli chodzi o zdrowie zwierząt. Ptaki można umieszczać w wentylowanym pomieszczeniu jak najdalej od kuchni lub na zewnątrz w zacienionym miejscu, jeśli pozwala na to pogoda. Spędzenie czasu na zewnątrz podczas czyszczenia piekarnika może nie być złym pomysłem dla Ciebie i innych osób w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *