Chodzenie po udarze jest popularnym celem fizykoterapii z oczywistych powodów. Odzyskanie umiejętności chodzenia zwiększa poczucie niezależności i ułatwia wykonywanie codziennych zadań.
Kiedy chodzenie po udarze staje się trudne, konieczna jest rehabilitacja, aby przeszkolić mózg, jak kontrolować ruch. W tym artykule poznasz zachęcające statystyki dotyczące chodzenia po udarze, a także sposoby na zmaksymalizowanie swoich szans na wyzdrowienie.
Jakie są szanse na chodzenie po udarze?
Chociaż nie można powiedzieć, czy pacjent po udarze będzie mógł ponownie chodzić, eksperci są zgodni, że szanse na wyzdrowienie rosną wraz z intensywnością rehabilitacji.
Na przykład jedno badanie obejmowało 51 pacjentów po udarze, którzy nie mogli chodzić 3 miesiące po udarze. Po 2 latach długotrwałej rehabilitacji naukowcy odkryli, że 74% pacjentów odzyskało zdolność chodzenia bez pomocy.
To pokazuje, że istnieje duża szansa na ponowne chodzenie po udarze, zwłaszcza gdy prowadzona jest rehabilitacja. Kiedy nie prowadzi się rehabilitacji, zmienia się perspektywa powrotu do zdrowia. Otrzeźwiające badanie wykazało, że pacjenci po udarze bez rehabilitacji znacznie się cofnęli. Ich poziom mobilności zmierzony 5 lat po udarze był równoważny poziomowi zmierzonemu zaledwie 2 miesiące po udarze.
Naukowcy stwierdzili, że ostatecznie brak terapii po ostrych stanach chorobowych spowodował plateau. Świadczy to o wyraźnej potrzebie dodatkowej rehabilitacji po wypisaniu ze szpitala. Na szczęście, gdy rehabilitacja trwa dłużej niż 2 miesiące i trwa tak długo, jak występują zmiany w funkcjonowaniu, wynik jest znacznie bardziej realny.
Jeśli chcesz ponownie chodzić po udarze, w dalszej części tego artykułu wyjaśnimy, na czym powinien polegać Twój plan rehabilitacji.
Jak ponownie zacząć chodzić po udarze?
Każdy udar jest inny i dlatego każdy powrót do zdrowia będzie inny. Pacjenci po udarze powinni poszukiwać i eksperymentować z różnymi metodami rehabilitacji, dopóki nie znajdą tego, co im odpowiada. Skorzystaj z zasobów podczas rehabilitacji stacjonarnej, takich jak balkonik rehabilitacyjny. Po udarze pacjenci często spędzają czas w szpitalnym ośrodku rehabilitacyjnym, gdzie uczestniczą w wielu terapiach dotyczących chodzenia, samoopieki, funkcji i mowy.
Jedną z zalet rehabilitacji stacjonarnej jest dostęp do dedykowanego zespołu terapeutów i wielu rodzajów sprzętu rehabilitacyjnego, takiego jak bieżnie wspomagające i poręcze równoległe. Ten sprzęt umożliwia szkolenie dostosowane do danego zadania, nawet z poważnymi upośledzeniami.
Pracując z zaawansowanym sprzętem i zespołem terapeutów, pacjenci mogą osiągnąć znaczne korzyści z poprawą chodu.
Po wypisaniu z rehabilitacji szpitalnej nadszedł czas, abyś przejął kontrolę nad swoim powrotem do zdrowia. Jednym z najlepszych sposobów na kontynuowanie leczenia jest kontynuowanie terapii ambulatoryjnej i rehabilitacji w domu. Ćwiczenia rehabilitacyjne mają na celu przeszkolenie mózgu, jak kontrolować mięśnie. Aby przekwalifikować mózg, musisz ćwiczyć pożądany ruch z intensywnymi powtórzeniami.