Talent artystyczny ma to do siebie, że im wcześniej odkryty, tym więcej ma możliwości, jeśli chodzi o jego rozwijanie i trenowanie umiejętności. Jeśli już w młodym wieku dziecko wykazuje zdolności, dobrze jest zapewnić mu odpowiednie warunki do ich rozwijania. Oczywiście, trzeba wziąć pod uwagę wiek dziecka, jego zdolności, umiejętności, a także cechy osobowości. Podczas gdy jedne dzieci są pracowite i chętnie trenują nowe umiejętności, inne wymagają bardziej specyficznego podejścia do kwestii motywacji.
Bez względu na to, czy dziecko chętnie rozwija swój talent, czy nie jest za bardzo nim zainteresowane, warto pokazywać mu, co będzie potrafiło, jeśli będzie intensywnie trenowało. To dobry pomysł, jeśli chcemy zachęcić malucha do pracy. Trzeba jednak zadbać o to, by motywacja była zachętą, a nie przymusem. Jeśli dziecko czuje się zmuszane nawet do czegoś, co sprawia mu przyjemność, bardzo szybko takie czynności przestaną być przyjemnością. Rozwijanie twórczych aktywności dziecka dobrze jest więc w dużym stopniu przekazać specjalistom – zapisać malucha na zajęcia artystyczne, naukę rysowania czy szkicowania. Nauczyciele przedmiotów artystycznych często mają dużo lepsze podejście niż rodzice, którzy czasem zbyt na siłę próbują zrobić ze swoich pociech artystów.
Aktywności dopasowane do wieku
Jeśli zauważamy u naszego dziecka zdolności artystyczne, zwłaszcza do malowania czy rysunku, dobrze jest zadbać o to, by rozwijało się ono w odpowiednim tempie, a jednocześnie w sposób dopasowany do wieku. Jest bowiem oczywiste, że najmłodsi raczej nie będą tworzyć rozbudowanych dzieł sztuki, gdyż nie znają wielu technik malarskich ani pojęć, które są niezbędne chociażby do zachowania perspektywy czy tworzenia światłocienia. Dziecko może natomiast rozwijać zdolności manualne, kreatywność, sumienność i cierpliwość. Jeśli zaczniemy od prostych kolorowanej, maluch bardzo szybko sam przerzuci się na samodzielne malowanie.
Różne formy trenowania ręki
Jednym z najważniejszych elementów prac plastycznych jest pewna i stabilna ręka, która powinna być odpowiednio wyćwiczona. W przypadku dzieci zdolności manualne możemy ćwiczyć poprzez zabawę. Ciekawa propozycją dla najmłodszych może być haft diamentowy, czyli tworzenie obrazków z małych, błyszczących koralików. Obrazki dostępne są w wielu wersjach, od prostych do bardziej rozbudowanych. W przypadku najmłodszych warto wybierać dosyć proste propozycje, dzięki którym będą mogły ćwiczyć precyzyjne i dokładne prace. W ten sposób mogą trenować manualne zdolności, które na pewno będą przydatne w przyszłości. Najważniejsze, by wszystkie pierwsze artystyczne aktywności były formą zabawy. Chodzi o to, by dziecko chętnie z nich korzystało, a nie czuło się zmuszane. Dzięki temu malowanie czy inne artystyczne działania będą dla niego przyjemnością.