Różne kurzajki – ten sam wirus. Jak się ich pozbyć?

Kurzajki są na ogół nieszkodliwe i często z czasem same znikają, ale są nieestetyczne, a niektóre, jak te znalezione na podeszwach stóp, mogą powodować ból i chodzenie. Usuwanie kurzajek może być wyzwaniem, ale na szczęście najskuteczniejsze zabiegi są najmniej inwazyjne, jak jaskółcze ziele na brodawki .

Kurzajki rosną tylko w naskórku, górnej warstwie skóry. Typowa kurzajka ma podwyższoną, szorstką powierzchnię. Niektóre, jak te na twarzy, mogą być gładkie i płaskie. Środek kurzajki może być cętkowany ciemnymi kropkami – są to naczynia włosowate, które dostarczają jej krwi.

Czym są kurzajki?

Kurzajki występują, gdy komórki skóry rosną szybciej niż normalnie, ponieważ są zakażone wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Spośród 150 szczepów HPV około 10 powoduje kurzajki skórne (kurzajki skórne), w tym:

  • zwykłe,
  • podeszwowe,
  • płaskie.

Niektóre inne szczepy powodują kurzajki odbytu i narządów płciowych. Niektóre typy HPV przenoszone drogą płciową są związane z rakiem szyjki macicy i innych narządów płciowych, ale szczepy powodujące kurzajki skórne rzadko są powiązane z rakiem.

Każdy z nas ma kontakt z HPV wielokrotnie – na przykład, gdy ściskamy ręce lub dotykamy klamki – ale tylko u niektórych z nas się rozwijają i trudno to wytłumaczyć. Dzieci i osoby z zaburzeniami układu odpornościowego są szczególnie narażone. Z powodów, które nie są do końca jasne, tak samo są ludzie w niektórych zawodach, takich jak osoby zajmujące się mięsem, rybami i drobiem. Ale najbardziej prawdopodobne wytłumaczenie jest takie, że niektórzy ludzie są po prostu bardziej podatni na kurzajki niż inni.

Kurzajki skórne nie są wysoce zaraźliwe. Mogą przenosić się między ludźmi poprzez bezpośredni kontakt, głównie poprzez pęknięcia w skórze. Teoretycznie możesz również zbierać kurzajki z powierzchni, takich jak podłogi szatni lub prysznice, ale nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, jak często to się zdarza. Kurzajki na jednej części ciała mogą być przenoszone na inne obszary, dlatego ważne jest, aby myć ręce i wszystko, co dotyka kurzajek, jak pilniki do paznokci lub pumeks.

Zakażenie wirusem kurzajki różni się od zakażenia bakteryjnego, takiego jak paciorkowcowe gardła, które można złapać, leczyć i wyeliminować, ponieważ rozwija się w wyraźny, niezawodny sposób. Sposoby kurzajek są znacznie mniej przewidywalne. Według dermatologów – wirus kurzajek znajduje się w górnej warstwie skóry, a kto wie, gdzie lub kiedy go wykryłeś? Kiedy kurzajka zniknie, nadal możesz mieć wirusa w naskórku.

Leczenie kurzajek

Badania wskazują, że około połowa kurzajek ustępuje sama w ciągu roku, a dwie trzecie w ciągu dwóch lat, więc „czujne oczekiwanie” jest zdecydowanie opcją dla nowych kurzajek. Ale niektórzy eksperci zalecają natychmiastowe leczenie w celu zmniejszenia ilości wirusa wylanego do obszar pobliskich tkanek i ewentualnie zmniejszenia ryzyka nawrotu. Jeśli wolisz nie czekać, masz kilka opcji leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *