Projekt systemu dystrybucji sprężonego powietrza

Czy widzisz nadmierny spadek ciśnienia w systemie sprężonego powietrza? Problemem może być układ przewodów sprężonego powietrza. Projekt systemu dystrybucji sprężonego powietrza może mieć znaczący wpływ na ogólną wydajność. Efektywnie zaprojektowany system orurowania pozwoli zaoszczędzić energię i pieniądze oraz zmniejszyć zużycie sprężarki powietrza.

O systemach rurociągów sprężonego powietrza

Twój system dystrybucji sprężonego powietrza składa się z szeregu rur, które przenoszą sprężone powietrze ze sprężarki do miejsca użytkowania. Większość systemów rurowych sprężonego powietrza ma wiele spadków na swojej długości, aby wspierać różne narzędzia, procesy lub linie produkcyjne.

Dobrze zaprojektowany system rurociągów sprężonego powietrza skutecznie transportuje powietrze ze sprężarki do punktu końcowego przy minimalnym spadku ciśnienia — innymi słowy, ciśnienie na końcu linii jest zbliżone do ciśnienia dostarczanego przez sprężarkę powietrza. Jeśli system rurociągów sprężonego powietrza jest źle zaprojektowany lub nadmiernie nieszczelny, sprężarka powietrza będzie musiała pracować znacznie ciężej, aby dostarczyć wymagane ciśnienie do urządzeń na końcach linii. To skróci żywotność twojej sprężarki powietrza. Będzie to również kosztować dużo dodatkowych pieniędzy na rachunku za energię.

Wydajny układ systemu dystrybucji sprężonego powietrza: kilka porad ekspertów

Wdrożenie kilku najlepszych praktyk w projektowaniu systemu dystrybucji sprężonego powietrza znacznie przyczyni się do zmniejszenia problemu spadku ciśnienia i wydłużenia żywotności systemu. Tych kilka wskazówek pomoże Ci poprawić wydajność systemu rurociągów sprężonego powietrza.

1. System dystrybucji typu pętla

W większości przypadków korzystny jest system dystrybucji typu pętla. Systemy sprężonego powietrza typu pętlowego umożliwiają przepływ powietrza w dowolnym kierunku, aby dotrzeć do zapotrzebowania po ścieżce najmniejszego oporu. Typowo można pomnożyć wydajność rurociągów prostoliniowych przez 1,5 dla systemów dystrybucji sprężonego powietrza typu pętlowego.

2. Zasilić rurociągi typu pętlowego ze zbiornika suchego o co najmniej jednym rozmiarze rury większym niż sam rurociąg pętlowy.

Zazwyczaj jest to korzystne, ponieważ, jak wspomniano powyżej, system typu pętla pozwala na 1,5-krotny przepływ rury o prostej linii. Jeśli zasilasz pętlę rurą prostą o tym samym rozmiarze, ta prosta rura stanie się teraz wąskim gardłem w systemie. Dlatego nie zasilasz pętli orurowania w pełni.

3. W miarę możliwości eliminuj szybkozłącza.

Szybkozłączki czy inne złączki pneumatyczne należy używać tylko wtedy, gdy wymagane jest szybkie odłączenie narzędzi ręcznych i/lub pistoletu do malowania. Każde podłączenie do maszyny stacjonarnej powinno być wykonane za pomocą twardej rury lub elastycznego połączenia z króćcami do węży – brak szybkozłączek jest w cenie.

4. Ogranicz liczbę połączeń.

Staraj się, aby orurowanie było proste, a liczba kolanek, trójników i innych kształtek była jak najmniejsza. Kolano zapewnia równoważny spadek ciśnienia w- w zależności od rozmiaru i tego, jaka złączka pneumatyczna jest używana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *