jak wyrobić nin

Profile ochronne: Kiedy warto z nich korzystać?

Ochrona i profile ochronne to szczegół, o którym często się zapomina. A są one również idealne do wyposażenia magazynów, archiwów, korytarzy wewnętrznych lub do ochrony niektórych maszyn. Od czego to zależy i kiedy warto zdecydować się na profile ochronne?

Co się składa na profile ochronno-ostrzegawcze?

Profile ochronne to części w postaci mocnej gąbki. Od zewnątrz są zwykle zabezpieczone kontrastową taśmą klejącą: czarno-żółtą lub żółto-czerwoną, stąd nazwa profile ochronne ostrzegawcze. Mocuje się je do maszyn, elementów konstrukcyjnych lub np. półek za pomocą trwałej dwustronnej taśmy klejącej. Ich wygląd można zobaczyć przeglądając grafiki w wyszukiwarce lub sklep dla przemysłu – Dostępne są różne kształty i rozmiary, co ułatwia dostosowanie profilu do konkretnego zastosowania.

Co można zyskać dzięki profilom ochronnym?

Profile ochronne nie zapewniają pełnej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale dzięki jaskrawym kolorom mogą łatwo zapobiec wszelkim wypadkom: zderzeniu wózka widłowego z niewymiarowym słupem lub stopniem, uderzeniu głową w niski sufit itp. Profile bezpieczeństwa mogą być stosowane tam, gdzie używane są tylko kolory ostrzegawcze: Nie tylko poprawiają one widoczność, ale mogą też zminimalizować niektóre uszkodzenia.

Użycie w praktyce

Bardzo dobrze nadają się do oznaczenia obniżonego sufitu. Znajdują zastosowanie w wyjściach z piwnic budynków mieszkalnych, a także w halach przemysłowych, gdzie poprawiają bezpieczeństwo nawet w warunkach słabego oświetlenia. 

Profile są również wykorzystywane do ostrzegania o zmianie poziomu podłogi. Jeśli jest to stopień, profil można przykleić bezpośrednio do krawędzi stopnia. Widoczność jest wtedy większa, a jednocześnie krawędź może być w pewnym stopniu chroniona przed przypadkowym zgnieceniem. Jeśli wysokość podłogi zmienia się bez obecności stopnia, profile mogą być stosowane do konstrukcji krawędziowych w pobliżu krawędzi. Czasami mogą one zastąpić taśmę ostrzegawczą w miejscach dostępu do ramp rozładunkowych.

Profile stosowane są również do zabezpieczania maszyn lub ram różnych obiektów, np. regałów archiwalnych. Tutaj jest to pierwsza funkcja ostrzegawcza (choć oczywiście profil gąbkowy nie zastąpi stałego amortyzatora na stojaku), ale też zmniejsza ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Jest to o tyle istotne, że zarówno warstwa ocynkowana, jak i powłoka proszkowa mogą być łatwo zarysowane lub wgniecione, co wpływa nie tylko na walory estetyczne, ale również może mieć wpływ na czas korozji elementu.

W jaki sposób wybierane są profile ostrzegawcze?

Ponieważ profile ostrzegawcze nie są elementem obowiązkowym, ich wybór jest również dość dowolny. Ze względów praktycznych należy przeanalizować zgodność kształtu i wielkości, natomiast wybór kolorów to już kwestia oceny. Domyślnie stosuje się je tylko na wysokości oczu, dlatego są stosunkowo krótkie, zwykle mają około jednego metra długości, ale można łączyć więcej profili, jeśli jest to uzasadnione specyfiką miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *