Praca na wyciągnięcie ręki

Bezrobocie w Polsce maleje systematycznie od dłuższego czasu. Jednak ostatnio statystyki związane z zatrudnieniem dają szczególne powody do optymizmu. Nieco ponad sześcioprocentowy wskaźnik bezrobocia sytuuje Polskę w gronie takich potęg gospodarczych jak Niemcy, Wielka Brytania czy Holandia.

Niektórzy ekonomiści twierdzą nawet, że praca jest obecnie dla każdego. Skończyły się bowiem czasy, kiedy warunki dyktowali pracodawcy, nastał natomiast okres sprzyjający w pierwszej kolejności pracownikom. Jeżeli ktoś od dawna przymierzał się do zmiany pracy, to właśnie teraz jest ku temu dogodny moment.

Czas na pracę marzeń

Pozytywne zmiany na rynku pracy to dobra informacja nie tylko dla bezrobotnych, ale również osób, które chciałyby zmienić pracę. Oczywiście fakt, że bezrobocie jest najniższe w najnowszej historii Polski, nie gwarantuje szybkiego awansu oraz znacznego wzrostu wynagrodzenia. W wielu przypadkach trzeba się wysilić, zainwestować czas oraz pieniądze w rozwój kompetencji, a także uzbroić się w cierpliwość. Jednak ogólna sytuacja gospodarcza sprzyja ambitnym pracownikom. Nigdy wcześniej o pracę marzeń, a przynajmniej dobrze płatne stanowisko, w tak wielu branżach nie było tak łatwo.

Praca na każdym kroku

Stwierdzenie, że oferty pracy leżą na ulicy i tylko czekają na podniesienie, było zapewne sporą przesadą. Owszem, o zatrudnienie jest stosunkowo prosto. Nie oznacza to jednak, że potencjalny pracodawca sam zapuka do drzwi. Na takie podsyłanie ofert mogą liczyć jedynie najlepsi fachowcy w branży. Pozostali muszą szukać na własną rękę. Najlepiej zdywersyfikować swoje działania. Z jednej strony systematycznie przeglądać oferty pracy na Pracuj.pl, a zarazem wykazać inicjatywę, wysyłając życiorys oraz podanie do potencjalnych pracodawców. Wiele firm przyjmuje cv nawet, jeżeli aktualnie nie prowadzą rekrutacji. Kiedy pojawia się zapotrzebowanie na nowych pracowników, zamiast dawać ogłoszenie, wybierają wśród kandydatów, którzy już się zgłosili. Kiedy szuka się pracy lub chce zmienić pracodawcę można także:
• odwiedzić okoliczne firmy i popytać o ich aktualne zapotrzebowanie,
• uważnie słuchać znajomych i krewnych, często to właśnie oni są źródeł informacji o ciekawych ofertach pracy,
• nawiązywać nowe znajomości w branży, chociażby za pośrednictwem mediów społecznościowych czy poprzez udział w różnego rodzaju wydarzeniach branżowych.
Zawsze warto też wykazywać się cierpliwością oraz konsekwencją działania. Dobra, satysfakcjonująca praca jest obecnie w zasięgu możliwości wielu osób. Jej znalezienie wymaga jednak pewnego wysiłku. Zamiast siedzieć wciąż na tym samym stołku i jedynie narzekać, trzeba wziąć się w garść. Każde wysłane cv to szansa na znalezienie ciekawej ścieżki kariery. I ostatnia rada, rozchwytywanych fachowców łączy to, że wciąż się rozwijają zawodowo, a praca jest jednocześnie ich pasją. Warto zatem poszukać branży, w której będzie można wykorzystać swój talent oraz predyspozycje.

One thought on “Praca na wyciągnięcie ręki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *