Praca indywidualna vs. praca zespołowa

Jest tyle samo zwolenników pracy zespołowej, co indywidualnej. Obie formy pełnienia obowiązków dla danej firmy mają swoje wady i zalety. Praca zespołowa przebiega o wiele szybciej, jednak o wiele częściej rodzi konflikty. Indywidualiści zaś mogą liczyć na pełną autonomię, jednak przy skomplikowanych projektach nawet oni potrzebują czasem pomocy.

Praca indywidualna

Praca indywidualna jest stworzona dla introwertyków oraz artystów, którzy tylko w zaciszu i samotności potrafią tworzyć. Sprawność ich działania uzależniona jest od indywidualnych umiejętności i doświadczeń, a więc bardzo mocno opiera się o pojedyncze jednostki. Większość pracowników funkcjonujących w sposób indywidualny pracuje na własny rachunek w ramach działalności gospodarczych. Dla pracodawców są oni tańsi w utrzymaniu i możliwe jest im delegowanie obowiązków w sposób zdalny. Największym problemem tego systemu pracy jest fakt, iż przy większych i bardziej skomplikowanych projektach indywidualiści nie radzą sobie tak dobrze. Ponadto, komunikacja z nimi bardzo często jest utrudniona, a zlecanie obowiązków może być kwestionowane.

Praca zespołowa

Fundamentem pracy zespołowej jest jedność oraz charyzmatyczny przywódca. Bez tych dwóch elementów żadna drużyna nie może działać szybko, efektywnie i skutecznie. Im są one na wyższym stopniu, tym więcej obowiązków można powierzyć zespołowi. Należy się jednak liczyć z tym, iż do pracy zbiorowej potrzeba odpowiednich sił i środków. Po pierwsze, zespołowi należy zapewnić odpowiednie lokum oraz dostosować warunki pracy do charakterystyki działania. Po drugie, należy wyodrębnić kompetentnego lidera, który dzięki wiedzy i doświadczeniu będzie w stanie przewodzić oraz dowodzić. Ten system pracy jest o wiele droższy w utrzymaniu niż grupa indywidualistów na stanowiskach zdalnych. Niemniej, w perspektywie długofalowej jest o wiele bardziej opłacalny. Z tego względu większość firm zaznacza w ogłoszeniach zamieszczanych na portalach takich jak np. Pracuj.pl, iż charakter pracy jest zespołowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *