Istnieje wiele powodów, przez które nie zmieniamy obecnej pracy. Często może dochodzić do sytuacji, w których nie zmieniamy jej z bardzo prozaicznych przyczyn. Oto kilka najpopularniejszych z nich.
Przywiązanie do współpracowników
Bardzo często nie przeglądamy stron z ogłoszeniami, np. na Pracuj.pl czy nawet nie myślimy o zmianie pracy przez więzi, jakie łączą nas z innymi współpracownikami. Nie powinniśmy jednak zważać tylko i wyłącznie na dobre stosunki z innymi ludźmi. Praca ma nam przede wszystkim zapewnić stabilizację finansową i być motorem rozwojowym. Jeśli jesteśmy w danej firmie tylko przez wzgląd na dobrą atmosferę i znajomych to jasny sygnał, że nasze priorytety zawodowe zostały zaburzone.
Niechęć do zmian
Nikt nie lubi zmian, zwłaszcza takich, które dotyczą nas bezpośrednio. Dlatego bardzo często nie decydujemy się na zmianę pracy ze strachu przed poszukiwaniami. Równie stresująca jest zmiana środowiska pracowniczego oraz nauka nowych procedur w innym zakładzie pracy. Musimy jednak pamiętać, że tylko ciągły rozwój i podejmowanie wyzwań sprawia, że możemy realizować założone przez nas cele zawodowe. Im są one ambitniejsze, tym większe prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu.
Strach przed utratą płynności finansowe
Kwestie finansowe są bardzo ważnym aspektem okresu, w którym zmieniamy pracę. Wiele osób podczas poszukiwań zatrudnienia boi się, że pozostanie przez długi czas bez środków finansowych. Aby temu zapobiec dobrze jest posiadać oszczędności. Zabezpieczą one nas w czasie przedłużających się poszukiwań. Inną kwestią jest fakt, iż wiele zawodów nie daje możliwości oszczędzenia. Wówczas utrata pracy równoznaczna jest z katastrofą i wykluczeniem społecznym.
Brak kwalifikacji
Niekiedy brak kwalifikacji bądź odpowiedniego wykształcenia zniechęca nas i uniemożliwia nam dalszą karierę. Warto wówczas pomyśleć nad podniesieniem własnych umiejętności np. w związku z naszymi pasjami bądź hobby.