Może nie każdy wie, ale praca kuriera opiera się na własnej inicjatywie (czyli działalności gospodarczej). Wielu spedytorów zatrudnia kurierów jako podwykonawców. Mają oni swoje rejony, swoje samochody i wiele innych „swoich rzeczy”. Co to znaczy?
Ano to, że taki kurier ma płacone od ilości dostarczanych paczek, a nie na tzw. popularne „godziny”. Czy jest to wygodne dla samych pracowników? Są oni wprawdzie „na swoim”, jednak są także uzależnieni od swoich pracodawców – czyli spedytorów zajmujących się wszystkim, oprócz samego dowożenia paczek. Dlatego, taki kurier może stworzyć swoje miejsce pracy, wg własnego uznania. Spedytora raczej nie obchodzi jak taki kurier dostarczy przesyłkę. Ma ją dostarczyć. I to w całości i bez zbędnych problemów, związanych z uszkodzeniami, czy innymi problemami. Jeśli ktoś decyduje się zostać kurierem i pracować jako podwykonawca dla jakiegoś spedytora, może zainteresować się tzw. stanowiskami mobilnymi dostarczania paczek. Najłatwiej jest to zobrazować, podając przykład popularnych paczkomatów. Istnieje spedytor, który praktycznie zmonopolizował paczkomaty w Polsce i pewnie każdy wie, o kogo chodzi. Jednak przy tak dużej ilości przesyłanych paczek, paczkomat w danym rejonie może nie wystarczyć. Co wtedy się dzieje? Ano, klienci dostają SMS – y o „przybyłej już” paczce, jednak mogą ją odebrać u kuriera siedzącego w samochodzie, „pod paczkomatem”.
Odbiór paczki u mobilnego kuriera
Taki kurier ma zazwyczaj swój samochód. Aby być rozpoznawalnym, zazwyczaj pisze drukowanymi literami na kartonie nazwę spedytora i umieszcza ją za szybą swojego samochodu. Czy ktoś się kiedykolwiek dziwił takiej sytuacji? Ależ nie. Jeśli dostajemy informację o oczekującej nas przesyłce, od razu jedziemy pod paczkomat. Najczęściej, paczka „czeka” na nas w samochodzie kuriera mobilnego (jego własnym samochodzie). Nie jest to już trzydzieści sześć godzin możliwego odebrania przesyłki, ale zazwyczaj taki termin „urywa się” pod koniec dnia – czyli do np. dwudziestej. Czy są to firmy kurierskie gdańsk, czy też Kraków, lub Warszawa, zazwyczaj tak sobie radzą, kiedy nie ma miejsca w boksach paczkomatowych, które z reguły obsługują. Aby nie być tzw. dostawcą niewiarogodnym, spedytor zatrudnia kurierów mobilnych, którzy stoją pod paczkomatami i wydają paczki klientom. Ale tego typu „fucha” nie polega tylko na staniu pod paczkomatem z pełnym samochodem paczek.
Może zainteresuje Cię również kurier Białystok
Kurier mobilny
Wyobraźmy sobie sytuację, że trzeba nagle i to jak najszybciej, dostarczyć ważną przesyłkę do firmy, która znajduje się np. na sąsiedniej ulicy. Szef danej firmy nie ma akurat nikogo „na podorędziu”, kto mógłby taką przesyłkę doręczyć. Przecież sam nie pojedzie, nie ma na to czasu. Dlatego dzwoni najczęściej po kuriera mobilnego. Często przedsiębiorcy zatrudniają własnych kurierów, ale jeśli taki kurier ma dostarczyć przesyłkę raz w miesiącu, nie opłaca się go zatrudniać na cały etat. Lepiej zamówić kuriera mobilnego i zapłacić jednorazowo.