Lakier samochodowy to ostatnia, wykończeniowa warstwa karoserii samochodowej, która wpływa na estetykę, ale również na funkcjonalność auta. Niestety, z biegiem czasu lakier zaczyna prezentować się coraz gorzej – matowieje, pojawiają się na nim zadrapania, rysy i obtarcia, które nie wpływają korzystnie na efektowny wygląd karoserii. Wtedy warto szukać rozwiązań, które pozwalają na przywrócenie samochodowi dawnego blasku. Jednym z nich jest polerowanie mechaniczne lakieru, które powinno być wykonane przez doświadczonych specjalistów.
Uszkodzenia lakieru mogą mieć przeróżne podłoże. W czasie użytkowania auta często zdarzają się sytuacje, w których lakier zostanie zarysowany, obtarty lub uszkodzony w inny sposób. Kiepsko wpływają na niego również czynniki pogodowe, jak kwaśne deszcze, duże opady gradu, a także promieniowanie słoneczne. Niekorzystnie wpływa na lakier sól drogowa, piasek i zanieczyszczenia, ptasie odchody, które pojawiają się na masce, mycie w myjniach wyposażonych w szczotki myjące, a także odśnieżanie zbyt agresywnymi urządzeniami. Im dłużej użytkujemy auto, tym jego lakier może prezentować się coraz gorzej. W poszukiwaniu sposobów przywrócenia autu dobrego wyglądu, warto rozejrzeć się za polerowaniem mechanicznym.
Na czym polega polerowanie mechaniczne?
Polerowanie mechaniczne polega na poddaniu korekcie zewnętrznej warstwy lakieru, którą stanowi lakier bezbarwny. Należy wykonywać to działanie bardzo precyzyjnie, ostrożnie i fachowo, gdyż nie można doprowadzić do sytuacji, w której lakier zostanie zdjęty całkowicie, gdyż może to prowadzić do poważniejszych uszkodzeń. Polerowanie przeprowadza się za pomocą specjalistycznych maszyn polerskich, wśród których do wyboru mamy dwa rodzaje – maszyny obrotowe i orbitalne. Polerki obrotowe przeznaczone są głównie dla osób doświadczonych, które wykonywały już korektę lakieru, potrafią używać tych urządzeń, znają ich funkcjonalności i parametry. Polerki obrotowe są bowiem bardziej agresywne, mają większe możliwości zbierania lakieru, co jest jednocześnie zaletą i wadą. Zaletą, bo można szybko przeprowadzić polerowanie dużych powierzchni. Wadą, bo można bardzo łatwo zedrzeć dużo większą warstwę lakieru, niż by się chciało. Oprócz polerek ważne są również pasty polerskie, które powinny być przede wszystkim jak najlepszej jakości. Oszczędzanie na tych środkach może bowiem spowodować, że w czasie polerowania narobi się więcej szkód niż korzyści.
Lepiej zapobiegać niż później polerować
Polerowanie lakieru samochodowego to działanie, do którego jesteśmy zmuszeni, gdy lakier faktycznie wymaga już gruntownej renowacji. Warto jednak pamiętać, że jest wiele działań profilaktycznych, dzięki którym możemy polerowania uniknąć lub znacznie odsunąć je w czasie. Jednym z nich jest regularna pielęgnacja auta oraz nałożenie specjalistycznych powłok ochronnych, które sprawiają, że lakier jest chroniony przed działaniem czynników atmosferycznych oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi. Sprawdzonym rozwiązaniem może być zabezpieczenie ceramiczne lakieru, które zapewnia wyjątkową trwałość lakieru nawet na 5 lat. Po nałożeniu powłoki ceramicznej nie trzeba przeprowadzać wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a jednocześnie można mieć pewność, że lakier będzie prezentował się świetnie i nie będzie narażony na działanie czynników niszczących.