O co pyta sąd podczas rozprawy rozwodowej?

Rozwód to dla wielu osób traumatyczne przeżycie. Z jednej strony kończymy nieudany związek, z drugiej zaś strony obawiamy się, jak będzie wyglądało życie po rozwodzie. Emocjom tym nieustannie towarzyszy stres, złość i żal. Dodatkowo stres potęguje sama rozprawa sądowa, podczas której obcym osobom trzeba opowiadać o szczegółach swojego pożycia małżeńskiego.

Rozwód to dla wielu osób traumatyczne przeżycie. Z jednej strony kończymy nieudany związek, z drugiej zaś strony obawiamy się, jak będzie wyglądało życie po rozwodzie. Emocjom tym nieustannie towarzyszy stres, złość i żal. Dodatkowo stres potęguje sama rozprawa sądowa, podczas której obcym osobom trzeba opowiadać o szczegółach swojego pożycia małżeńskiego.

Niemniej jednak do rozprawy sądowej można się wcześniej przygotować i tym samym zaoszczędzić sobie niepotrzebnego napięcia emocjonalnego.

Jak wygląda rozprawa rozwodowa?

Rozwód uzyskuje się zwykle po dwóch rozprawach rozwodowych, dlatego trzeba nastawić się przynajmniej na trzy wizyty w sądzie, zanim na stałe rozstaniemy się ze swoim współmałżonkiem. Bywa jednak i tak, że już na pierwszej rozprawie strony ustalają, że chcą dobrowolnie rozwodu bez orzekania o winie i w ten sposób skracają cały proces rozwodu, tym bardziej, kiedy nie ma dzieci, a podział majątku został już wcześniej ustalony przez obie strony. Sprawa komplikuje się w momencie, kiedy w rodzinie są małoletnie dzieci i trzeba podjąć decyzję, pod czyją opieką pozostaną po rozwodzie rodziców. Sprawa podziału majątku po ustaniu małżeństwa często jest dodatkowym elementem sporu między małżonkami.

Pierwsza rozprawa rozwodowa ma często charakter ugodowy. Sąd przesłuchuje małżonków i jeśli widzi cień szansy na uratowanie małżeństwa, proponuje mediacje. W innym przypadku dochodzi do kolejnej rozprawy sądowej, podczas której powoływani są świadkowie. Wyrok zapada na trzeciej, ostatniej, rozprawie. Oczywiście jeśli nie pojawią się nowe okoliczności.

Przykładowe pytania zadawane na rozprawie

Pytania zadawane przez sędziego czy też adwokatów będą dotyczyły trzech sfer związanych z małżeństwem, a mianowicie sfery duchowej, fizycznej oraz gospodarczej. Pytania mogą być bardzo ogólne, ale też mocno intymne… Oto kilka przykładowych pytań, jakie mogą paść podczas rozprawy:

  • Kiedy przestało się układać w małżeństwie?
  • Kiedy ostatni raz małżonkowie współżyli ze sobą.
  • Jaka jest Pani/Pana sytuacja majątkowa?
  • Od kiedy strony nie prowadzą wspólnego gospodarstwa?
  • Jakie były początki związku?
  • Kiedy małżeństwo zostało zawarte?
  • Czy małżonkowie widzą szanse na pojednanie?
  • Ile małżonkowie mają dzieci i w jakim wieku?
  • Czy któreś z małżonków ma dzieci pozamałżeńskie?
  • Czy została zawarta umowa majątkowa?

Mając na uwadze powyższe pytania, można zastanowić się na spokojnie w domu, jak na nie odpowiadać i przypomnieć sobie ważne daty. W ten sposób uniknie się niepotrzebnego stresu podczas rozprawy sądowej.

Podczas ostatniej rozprawy rozwodowej sąd ustala, kto będzie zajmował się dziećmi, ile będą wynosiły alimenty na dzieci, orzeknie także w sprawie podziału majątku. Rozwód niesie za sobą sporo negatywnych emocji i stresu, dlatego warto zadbać o to, by w sądzie prezentowała nas odpowiednia osoba. Jej profesjonalna pomoc sprawi, że rozwód przebiegnie sprawnie. Fachowa pomoc adwokata pomoże przygotować się do każdej rozprawy rozwodowej, co z pewnością zaoszczędzi nerwów każdej ze stron.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości: Notariusz Szczecin – JRP Joanna Ramęda-Pilip

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *