Zrozumienie pierwszej pomocy daje przewagę potrzebującym. W każdej chwili Ty lub ktoś inny może zachorować lub doznać kontuzji. Mając podstawową wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, możesz zapobiec drobnemu nieszczęściu, aby nie było gorzej. W niektórych przypadkach pierwsza pomoc może uratować życie.
Co oznacza pierwsza pomoc?
Pierwsza pomoc jest definiowana jako zapewnienie podstawowej opieki medycznej sobie lub osobie w pobliżu, która przechodzi nagłą chorobę lub uraz. Pierwsza pomoc może polegać na początkowym wsparciu podczas oczekiwania na przybycie lekarza. W innych przypadkach jest to opieka nad osobą z niewielkimi obrażeniami, takimi jak drobne oparzenia, ukąszenia owadów i skaleczenia. Podstawowym celem jest tutaj zachowanie życia.
Możesz przejść podstawowe szkolenie z pierwszej pomocy, które może obejmować korzystanie z automatycznego zewnętrznego defibrylatora. Jednak udzielenie pierwszej pomocy niekoniecznie wymaga wcześniejszego przeszkolenia lub wiedzy. . Niektóre łatwo dostępne materiały mogą szybko pomóc Tobie lub osobie, która może potrzebować pierwszej pomocy.
Jakie znaczenie ma pierwsza pomoc?
Praktyki pierwszej pomocy i znajomość tych praktyk są uznawane na całym świecie. Udzielanie pierwszej pomocy może mieć duże znaczenie, dlatego nie sposób przecenić jej znaczenia.
Posiadanie na miejscu osoby posiadającej kompetencje w zakresie udzielania pierwszej pomocy może przynieść znaczne korzyści. Jednym z nich jest zapewnienie komfortu i gwarancji poszkodowanej osobie, a także jej bliskim.
Bycie ratownikiem, zwłaszcza przeszkolonym, może pomóc w podjęciu decyzji, które działanie najlepiej podjąć, co ma kluczowe znaczenie w zarządzaniu sytuacjami awaryjnymi. W zależności od sytuacji awaryjnej istnieje kilka kroków, które zapewniają bezpieczeństwo poszkodowanemu.
Jednym z najważniejszych elementów udzielania pierwszej pomocy jest upewnienie się, że pacjent może oddychać tak normalnie, jak to możliwe. Łatwo to ustalić u przytomnych pacjentów, ale nie do końca u osób nieprzytomnych. Udrożnienie dróg oddechowych u nieprzytomnych ofiar wymaga manewru pochylenia głowy/uniesienia podbródka. Polega na odchyleniu głowy do tyłu i wywieraniu nacisku na brodę i czoło. Ostatnim krokiem, którego uczy pierwsza pomoc Łódź jest oczyszczenie dróg oddechowych palcami.
Spójrz na klatkę piersiową pacjenta, aby zobaczyć, czy unosi się i opada jak zwykle w pozycji odpoczynku. Posłuchaj i wyczuj puls i monitoruj przez chwilę ich oddech. Jeśli wszystko jest normalne, zarządzaj obrażeniami. W przeciwnym razie nadszedł czas na resuscytację krążeniowo-oddechową.
Przeszkoleni ratownicy pierwszej pomocy wiedzą, jak wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową, która jest podstawowym ćwiczeniem, ale może uratować życie. Zastosuj 30 uciśnięć klatki piersiowej, a następnie dwa oddechy. Wykonuj tę rutynę do przybycia karetki lub aż pacjent wyzdrowieje.
Ewentualnie, użyj defibrylatora, urządzenia elektronicznego z podpowiedziami dźwiękowymi i wizualnymi. Służy do oceny rytmu serca, a następnie dostarczenia pacjentowi odpowiedniej ilości wstrząsu.
Twoim zadaniem jest upewnienie się, że sytuacja się nie pogorszy. Dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe działanie w sytuacjach kryzysowych.