Pianka PUR – co wiedzieć warto w kontekście ekologicznym?

Skupienie się na normach budownictwa ekologicznego i bardziej rygorystycznych wymaganiach kodeksu doprowadziło do przyjęcia najlepszych praktyk w zakresie materiałów i metod budowlanych. Wśród nich jest specyfikacja bardziej wydajnych systemów izolacyjnych, barier powietrznych i bezszwowych monolitycznych zespołów dachowych. Zastosowanie natryskiwanej pianki poliuretanowej o zamkniętych komórkach również może pomóc w spełnieniu rygorystycznych wymagań nowoczesnego, zrównoważonego projektowania budynków.

Pianka PUR – co wiedzieć warto?

Ten materiał izolacyjny jest nakładany natryskowo na miejscu, aby uszczelnić powietrze i izolować:

• wnęki w ścianach,
• prześwity,
• strychy,
• piwnice.

Służy również do ocieplania ścian zewnętrznych oraz jako system dachowy. Profesjonalni wykonawcy mieszają składniki pianki na miejscu pracy. Rozpylany w postaci płynnej natychmiast rozszerza się do około 30-krotności swojej pierwotnej objętości. Pianka przylega i dopasowuje się do powierzchni natrysku, wypełniając pęknięcia i szczeliny, które mogą powodować infiltrację powietrza i wody, dlatego ocieplanie pianką pur jest tak skuteczne. Jest szeroko stosowana zarówno w projektach komercyjnych, jak i mieszkaniowych.

Pianka o zamkniętych komórkach różni się od swojego odpowiednika o otwartych komórkach. Ogólnie jest preferowana w zastosowaniach z barierą powietrzną, ten typ jest znacznie bardziej gęsty i sztywny, co oznacza, że może poprawić trwałość budynku i wytrzymałość konstrukcyjną. Może być stosowany w każdym klimacie i jest również preferowanym materiałem w trudnych warunkach pogodowych – materiał zapewnia również wyższe właściwości izolacyjne niż opcja z otwartymi komórkami. Ponadto pianka w sprayu o zamkniętych komórkach jest wodoodporna, dzięki czemu można ją stosować na zewnętrznych ścianach ciągłych, a także na dachach. Otwartokomórkowy filtr jest podatny na wchłanianie wilgoci i zwykle jest używany do uszczelniania powietrznego. Nie nadaje się do miejsc położonych poniżej poziomu gruntu lub podatnych na zalanie, ponieważ pochłania wodę.

Czynniki ekologiczne

Niestabilne i rosnące ceny energii, wpływ na środowisko oraz zdrowie i komfort użytkowników to niektóre z głównych czynników wpływających na praktyki budownictwa ekologicznego, które wciąż zyskują na znaczeniu i akceptacji przez społeczności architektoniczne i projektowe. Wymierne korzyści biznesowe — takie jak zwrot z inwestycji (ROI) oraz wzrost obłożenia i czynszu — są zgłaszane przez właścicieli budynków komercyjnych i pozostają niezmienne w czasie.

Niedawne międzynarodowe badanie mające na celu rozpoznanie trendów i czynników stymulujących globalny rynek budownictwa ekologicznego wykazało, że 91 procent specjalistów z globalnego przemysłu spodziewa się określić produkty dla budownictwa ekologicznego w ciągu najbliższych trzech lat. Rzeczywiście, ten sam raport sugeruje, że firmy kierują swoją działalność w kierunku zrównoważonego projektowanie/budownictwo, przy czym ponad połowa planuje, że do przyszłego roku ponad 60 procent wykonywanej przez nie pracy będzie o charakterze ekologicznym.

One thought on “Pianka PUR – co wiedzieć warto w kontekście ekologicznym?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *