Pellet – czy warto ogrzewać nim dom?

Czym jest pellet? Dlaczego staje się taki popularny? W jaki sposób wiąże się z programem „Czyste Powietrze”?

W ostatnich latach coraz chętniej szukamy ekologicznych i alternatywnych sposobów ogrzewania naszych mieszkań i domów. Dlaczego tak się dzieje? Jesteśmy coraz bardziej świadomi w jaki sposób niewłaściwe ogrzewanie wpływa na jakość powietrza. Chcemy żyć zdrowo, ekologicznie, co dotyczy także tego czym i jak palimy w naszych kotłowniach.

Dlaczego pellet?

Jako alternatywny rodzaj opału często wybieramy pellet. Jest to biopaliwo, powstałe w wyniku sprasowania pod wysoką temperaturą odpadów drzewnych, takich jak trociny. Oczywiście pellet powstaje też z wielu innych roślin, takich jak słonecznik, owies itd. jednak w Polsce najbardziej rozpowszechniony jest pellet drzewny, wyprodukowany z trocin dębowych, sosnowych czy mieszanych. Pellet to można powiedzieć skondensowane właściwości drewna. Czym się wyróżnia?


Źródło zdjęcia: dobrybrykiet.pl/warszawa/pellet

Pellet jest bardzo wydajny, ma zerową emisję dwutlenku węgla podczas spalania, nie pozostawia zbyt wiele „odpadów” (popiół stanowi jakieś 0,3% całości, co jest bardzo dobrym wynikiem, a powstały popiół można użyć jako nawóz do ogrodu). Dodatkowo jest bardzo wygodny w użytkowaniu. Występuje w postaci granulatu o wielkości 6-8 mm na 20 do 30 mm. Pakowany jest w worki po kilkanaście kilogramów. Dzięki czemu przechowywanie oraz przesypywanie do zasobnika kotła jest bardzo wygodne.

Pellet w programie „Czyste Powietrze”

Od dwóch lat funkcjonuje program „Czyste Powietrze”, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie do zakupu lub modernizacji instalacji grzewczej i kotłowni, montażu kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej, docieplenia budynku itd. Program ten określa szczegółowo jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z dofinansowania, na przykład podaje rodzaje kotłów, które spełniają kryteria programu. Między innymi możemy wymienić stary kocioł na w pełni zautomatyzowany kocioł na pellet.

Program przewiduje dopłatę do wymiany kotła w wysokości do 30% poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 6000 zł. Oznacza to znaczne odciążenie budżetu domowego. Warto zainteresować się tego typu inwestycją.

Kotły tego typu cieszą się popularnością z uwagi na wygodę i łatwość obsługi. Ci, którzy przyzwyczajeni są do ciągłego dokładania węgla do starego kotła, będą mile zaskoczeni bezobsługowym działaniem kotła na pellet. Duży zasobnik umożliwia zasypanie opału wystarczającego nawet na cztery dni. Sterowniki zainstalowane na kotle i czujniki zamontowane w domu dostosowują temperaturę spalania do czynników atmosferycznych oraz zadanej temperatury w domu. Możemy więc cieszyć się komfortową, stabilną temperaturą.

Program „Czyste Powietrze” to doskonała okazja do poprawy komfortu życia, jakości powietrza i zadbania o ochronę środowiska. Pellet to biopaliwo, w 100% naturalny opał, który możemy stosować, dzięki wykorzystaniu wspomnianego programu. Jeśli zastanawiasz się nad modernizacją starej kotłowni, to koniecznie weź pod uwagę zalety jakie wynikają z zakupu kotła na pellet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *