Pasja poza pracą: numizmatyka

Czy myślisz o rozpoczęciu zbierania monet – ale nie masz pojęcia, od czego zacząć? Ten tekst jest dla Ciebie. Oto kilka porad i wskazówek, które pomogą Ci zacząć i zaznajomić się ze światem zbierania monet, powszechnie znanym jako numizmatyka!

Ale najpierw… dlaczego miałbyś w ogóle chcieć zbierać monety?

Zbieranie monet nie różni się od zbierania pewnego rodzaju obrazów, książek z pierwszego wydania lub znaczków vintage.

Każdy ma inny powód do zbierania monet. Mimo to, istnieją dwa główne powody, dla których ludzie to robią:

  • dla przyjemności osobistej

  • aby inwestować

Zbieranie monet to świetna zabawa!

Jest coś niesamowicie satysfakcjonującego w posiadaniu kolekcji małych skarbów: małych, misternie zaprojektowanych kawałków pięknej sztuki, które możesz eksponować i obejrzeć w dowolnym momencie.

Możesz się również wiele nauczyć ze zbierania monet. Z biegiem czasu może się okazać, że zagłębiasz się nie tylko w same sklepy numizmatyczne, ale i w książki historyczne, wiesz więcej o polityce, różnych kulturach, kultowych osobach i ważnych wydarzeniach. Studiowanie monet i ich historii może prowadzić do innej pasji do nauki nowych rzeczy!

Co więcej, kolekcjonerzy których możesz poznać przez portal numizmatyczny odnajdują wiele przyjemności w „poszukiwaniu skarbów”. Może to wymagać wielu badań, ale może być naprawdę ekscytujące, gdy uda ci się w końcu znaleźć idealną monetę do swojej kolekcji.

Wartość monet kolekcjonerskich może wzrosnąć

Nie każdy traktuje monety jako inwestycję. Jeśli jednak Twoja kolekcja zawiera monety wyższej klasy, możesz odkryć, że wiele monet zwiększa swoją wartość (na podstawie wielu czynników).

Możesz także przekazać monety dzieciom i wnukom pewnego dnia – umożliwiając im dalsze czerpanie radości (i powiększanie) z kolekcji, którą stworzyłeś! Teraz, gdy rozumiesz „dlaczego” możesz zacząć chcieć wtopić się w pasję zbierania monet, oto kilka prostych kroków, które pomogą Ci to zrobić.

Poznaj żargon

Tak jak każde specjalistyczne hobby czy dyscyplina, świat zbierania monet również ma swój własny język. Np monety cyrkulacyjne to monety używane w handlu i rozpowszechniane wśród ogółu ludności, a monety okolicznościowe – to te wybite w celu upamiętnienia konkretnego wydarzenia, osoby, miejsca, instytucji lub wydania. Są to zazwyczaj monety kolekcjonerskie i nie są rozpowszechniane. Znane również jako monety numizmatyczne lub kolekcjonerskie. Innym ważnym pojęciem jest wartość nominalna: czyli ta widniejąca na monecie (nie to, ile zapłaciłeś). Jest też wartość wewnętrzna: rzeczywista wartość monety, oparta na kluczowych czynnikach, w tym na tym, ile za nią zapłaciłeś, plus wartość historyczna, cechy estetyczne, rok produkcji, nakład i możliwość kolekcjonowania.

Możesz rozpocząć kolekcję monet, wykonując dwie rzeczy:

  • Pozyskując monet, które przyciągają wzrokowo i emocjonalnie i / lub

  • Zbieranie zestawów monet

Dla kolekcjonera moneta może być cenna z wielu powodów. Z pewnością może to wynikać z jej wewnętrznej wartości. Albo dlatego, że jest z cennych materiałów, takich jak czyste srebro, czyste złoto lub platyna. Ale w swej istocie zbieranie monet polega na stworzeniu czegoś znaczącego – dla samego siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *