Panele dźwiękoszczelne – czyli jak wspierać pracowników w hałaśliwym biurze?

Jeśli pracowałeś wcześniej w biurze, a nawet jeśli siedzisz w jakimś teraz, prawdopodobnie wiesz, co oznacza termin „biuro otwarte”. Zaprojektowane z myślą o współpracy, społeczności i więzi, otwarte biuro teoretycznie miało / ma ogromny potencjał. W rzeczywistości dobrze wyważone biuro może być nawet użytecznym narzędziem w przyciąganiu i zatrzymywaniu talentów. Jednak pomimo całej tej obietnicy, otwarte biuro jest głównym źródłem frustracji pracowników biurowych na całym świecie.

Niezależnie od tego, czy są to rozmowni współpracownicy, nieustanny dzwonek telefonu, czy nawet subtelny szum klimatyzatora, otwarte biuro jest nękane ciągłymi i dokuczliwymi zakłóceniami. Podczas gdy jeden przypadek hałasu może zakłócić naszą koncentrację, ciągłe rozproszenie uwagi nieuchronnie prowadzi do irytacji i frustracji. Tak więc, jeśli masz skłonność do klikania nasadki pióra kilka razy dziennie, możesz powodować więcej problemów, niż się spodziewasz. Jest szansa, że jesteś jednym z wielu powodów, dla których otwarte biura sprawiają, że firmy są mniej produktywne, a nie bardziej wydajne – a panele dźwiękochłonne tak doskonałym uzupełnieniem.

Zrozumieć akustykę: nauka, która za tym stoi

Hałas jest jednym z najczęściej badanych czynników, biorąc pod uwagę wpływ otwartego biura. Bywa też, że jest to jedna z najczęstszych skarg pracowników, którzy w nich pracują. Mając to na uwadze, jest to prawdopodobnie najlepsze miejsce, aby wskazać, gdzie są wady w projektowaniu otwartego biura. Aby lepiej zrozumieć, dlaczego otwarte biura mają tendencję do przekształcania się w kotły nieustannego hałasu, najlepiej ponownie przyjrzeć się, jak działają fale dźwiękowe.

W kontekście biura te fale dźwiękowe, jak zmarszczki widoczne po wrzuceniu kamienia do wody, będą odbijać się od twardej powierzchni do twardej powierzchni, aż w końcu się rozproszą. Tak więc, jeśli masz rustykalne kamienne ściany, cienką wykładzinę podłogową i brak barier pomiędzy nimi, każdy hałas będzie się rozprzestrzeniał przez całe biuro i z powrotem. Dlatego jeśli masz skłonność do stukania piórem w biurko lub gwizdania, gdy się nudzisz, istnieje duża szansa, że ​​wszyscy inni Cię usłyszą.

Teraz, bez zamykania ludzi w dźwiękoszczelnych skrzynkach, jak można skoncentrować się w obecności hałasu? Cóż, można to wytłumaczyć hipotezą zmieniającego się stanu, która w prostych słowach oznacza, że ​​kiedy hałas staje się czymś innym niż powtarzaniem, to prawdopodobnie przyciągnie naszą uwagę. Na przykład możemy odfiltrować rozmowy telefoniczne, które regularnie odbywają się w tle, ale kiedy ta osoba wybuchnie głośnym śmiechem, spowoduje to, że usiądziesz i zwrócisz na to uwagę.

Znaczenie akustyki w miejscu pracy

Być może należysz do setek tysięcy osób, które codziennie znoszą otwarte biuro. Być może jesteś menedżerem i zastanawiasz się, dlaczego Twoi pracownicy nigdy nie wykonują żadnej pracy. Najważniejsze jest to, że źle zaprojektowane biuro szkodzi morale pracowników i obniża produktywność. Jest to główny powód, dla którego wielkie firmy są w stanie zatrzymać utalentowanych pracowników. Tam, gdzie pracują, łatwiej im się skoncentrować, wykonując tam pracę wydajniej i efektywniej bez stresujących rozpraszaczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *