Orteza – poprawa chodzenia dla osób ze stwardnieniem rozsianym

Trudności z chodzeniem spowodowane osłabieniem mięśni, skurczami mięśni i problemami z równowagą są powszechne wśród osób ze stwardnieniem rozsianym. Dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym główną dolegliwością, oprócz zmęczenia, są trudności w chodzeniu. Mówią, że ich równowaga jest zachwiana lub że doświadczyli upadków. Zajęcie się zdolnością osoby do chodzenia to coś, co należy robić podczas każdej oceny i kolejnej sesji leczenia.

Na szczęście dostępnych jest wiele rozwiązań, które mogą pomóc poprawić zdolność chodzenia, a jednym z najskuteczniejszych jest orteza, urządzenie które ma wspierać osłabione mięśnie i stawy.

Czy orteza jest dla Ciebie odpowiednia? Jeśli tak, w jaki sposób powinieneś ją zdobyć? Oto kilka porad ekspertów, które wskażą Ci właściwy kierunek.

Co to jest orteza?

To aparat, który wspiera, wyrównuje, zapobiega, chroni lub koryguje deformacje lub poprawia funkcję części ciała. Chociaż istnieje wiele rodzajów tych urządzeń, większość ortez jest zaprojektowana do „otulania” lub „kołysania” stawów lub obszarów ciała, którym mają pomagać. Ortezy mogą być prefabrykowane lub produkowane masowo – te często proste urządzenia można zwykle znaleźć w aptekach, sklepach obuwniczych i sportowych oraz innych dużych sklepach detalicznych, a także w Internecie.

Z drugiej strony, ortezy na zamówienie są tworzone specjalnie dla indywidualnego stanu, rozmiaru i kształtu indywidualnego użytkownika, zwykle przez wyszkolonego specjalistę. Chociaż samodzielne eksperymentowanie z ortezami dostępnymi bez recepty nie zaszkodzi, najlepiej skonsultować się z lekarzem i fizjoterapeutą. który z kolei skieruje Cię do specjalisty, aby upewnić się, że otrzymujesz najlepsze urządzenie do swoich potrzeb.

Niektóre z prefabrykowanych ortez działają dobrze

W rzeczywistości twój lekarz może zalecić najpierw wypróbowanie urządzenia dostępnego bez recepty, w zależności od tego, jak poważne są twoje objawy, zanim wykonasz niestandardowy produkt. Liczy się to, że trzeba zdobyć właściwe urządzenie dla właściwej osoby we właściwym czasie.

Co robi orteza?

Ponieważ ortezy są ogólnie dostępne w sklepach detalicznych — niekoniecznie potrzebujesz recepty, aby je wypróbować. Ale jeśli pracujesz ze swoim lekarzem, fizjoterapeutą – ci specjaliści mogą polecić ci ortezę na receptę. Mogą być one gotowe i dostosowane do Twoich potrzeb lub zbudowane na zamówienie.

Osoby z opadającą stopą zauważą, że ich palce są skierowane w dół, gdy przechodzą z jednego kroku na drugi, co zapobiega naturalnemu ruchowi pięty do palca i może prowadzić do zaburzeń chodu i problemów z równowagą. W tak zwanym prostym opadaniu stopy ludzie doświadczają tego tylko podczas chodzenia – w bardziej skomplikowanych przypadkach, w których spastyczność mięśni stopy powoduje, że jest ona skierowana w dół, mogą mieć trudności nawet wtedy, gdy stoją nieruchomo. Aby rozwiązać ten problem ze stwardnieniem rozsianym, zazwyczaj zaleca się ortezę kostkowo-stopową, która skutecznie kołysze staw skokowy i zmusza stopę do ruchu od pięty do palców.

Sklep medyczny Visamed, właściciel serwisu lozkadlachorych.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *