Wielu pracodawców zamieszczając oferty pracy na portalach ogłoszeniowych, takich jak m.in. Pracuj.pl, zawiera w nich wiele niedokładnych określeń. Najczęściej należą one do grupy sformułowań nadużywanych, które mają zapełnić wymaganą rubrykę w ogłoszeniu. Oto kilka najpopularniejszych z nich.
1. Elastyczne godziny pracy
Teoretycznie zwrot ten wskazuje, iż potencjalny pracodawca idzie niejako na rękę pracownikom i jest w stanie dostosować grafik do innych zajęć i obowiązków kandydatów, np. nauki na uczelni. W praktyce niektóre firmy chcą w ten sposób zasugerować, iż czas pracy jest elastyczny i to pracownik powinien się do niego dostosować. Warto w takim przypadku sprawdzić, czy elastyczne godziny nie oznaczają systemu zmianowego oraz czy pracodawca nie naciska na nadgodziny.
2. Praca w młodym i zgranym zespole
Innym, bardzo popularnym sformułowaniem nadużywanym w ofertach pracy jest „praca w młodym i zgranym zespole”. Fraza ta kierowana jest przeważnie do studentów i osób zaczynających swoją karierę na rynku pracy. Daje ona poczucie, iż możemy trafić do zespołu, w którym będziemy czuć się jak ryba w wodzie, a wszelkie bariery wiekowe nie istnieją. Co więcej, pracodawca w ten sposób podkreśla, że zdaje sobie sprawę z siły załogi, którą stworzył. Warto jednak zweryfikować tę informację i sprawdzić, czy młoda i zgrany zespół nie oznacza, iż firma zatrudnia tylko i wyłącznie studentów ze względu na ulgi podatkowe.
3. Niezbędne narzędzia do wykonywania pracy
Nagminnie stosowanym zwrotem w ofertach pracy jest również zapewnienie pracodawcy, iż do użytku przyszłego pracownika zostaną oddane niezbędne narzędzia. Podczas rozmowy rekrutacyjnej warto zapytać, co tak naprawdę to określenie oznacza. W przypadku firm działających na płatnym oprogramowaniu oznacza to, iż pracodawca zapewnia dostęp do specjalistycznych narzędzi. W kontekście prac m.in. fizycznych stwierdzenie to nie ma żadnej wartości. Warto spojrzeć na różne ogłoszenia, np. na portalu Pracuj.pl, porównać je i zweryfikować podczas rozmowy z rekruterem.