Ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne – wady i zalety różnych rozwiązań

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. Tego rodzaju rozwiązania przyjmują się coraz bardziej w Polsce, co wynika przede wszystkim z ocieplającego się klimatu, a więc i potrzeby na rozwiązania grzewcze oraz chłodzące. Dlatego też coraz częściej ogrzewanie podłogowe wypiera klasyczne piece CO oraz inne systemy ogrzewania, takie jak m.in. pompy ciepła. Jakie są plusy i minusy poszczególnych rozwiązań oraz jak wybrać jak najlepszą technologię dla swoich potrzeb?

Klasyczne i nowoczesne formy ogrzewania

Klasyczne ogrzewanie CO zmienia swój wymiar w Polsce. Ze względu na rosnący problem smogu oraz pojawienie się rządowych programów dofinansowywania wymiany pieców, Polacy coraz częściej rozglądają się za nowocześniejszymi formami ogrzewania. Zamiana pieca węglowego na ogrzewanie gazem lub olejem opałowym – najlepiej z opcją kondensacyjną, wydaje się bardzo rozsądnym pomysłem. Warto przy tym dostrzec pewne wady tego rozwiązania – konieczność stworzenia często na nowo przewodów kominowych, duże rozmiary kotła oraz eksploatację tego rodzaju instalacji.

Ze względu na ocieplający się klimat korzystanie z ogrzewania CO stanie się również coraz rzadsze, a w miesiącach letnich zaistnieje zapotrzebowanie na chłodzenie pomieszczeń. Atutem ogrzewania konwencjonalnego na pewno jest możliwość zaoszczędzenia pieniędzy, zintegrowania systemu z kolektorami słonecznymi oraz efektywność ogrzewania, które to oparte jest na promieniowaniu podczerwonym emitowanym przez grzejniki.

Ogrzewanie podłogowe coraz popularniejsze

Ogrzewanie podłogowe coraz częściej wypiera grzejniki w wielu domach. Ze względu na specyfikę tego rodzaju ogrzewania istnieje wiele metod generowania ciepła – czy to za pomocą oporowych obwodów elektrycznych lub przewodów z wodą. Oprócz tego istnieje ogrzewanie nadmuchowe, które ze względu na kinetykę ruchu gorącego powietrza jest alokowane w obrębie podłogi. Nadmuchowa forma ogrzewania pozwala na zintegrowanie kanałów powietrznych z systemem klimatyzacji, co jest nieocenione w miesiącach letnich.

Wadą tego rodzaju ogrzewania jest na pewno mniejsza efektywność grzewcza, mniejszy komfort termiczny i niekiedy zwiększone zużycie prądu elektrycznego. Do oczywistych korzyści tych rozwiązań należy zaliczyć bardziej równomierne ogrzewanie pomieszczenia od podłogi po sam sufit.

Decydując się na konkretny wariant ogrzewania, warto więc ocenić, czy bardziej się nam przydadzą klasyczne grzejniki, czy też pragniemy wybrać nieco nowocześniejszą formę ogrzewania podłogowego. Warto przy tym wziąć pod uwagę koszty związane nie tylko z eksploatacją, ale i te wynikające bezpośrednio z montażem i serwisowaniem ogrzewania. Bez względu na jaką formę ogrzewania zdecydujesz się ostatecznie, w hurtowni AquaTeam ulokowanej w Szczecinie znajdziesz wszystko co potrzebne do stworzenia wybranej instalacji grzewczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *