Ogrzewanie elektryczne vs ogrzewanie gazowe – co wybrać?

Jesień – wiele rzeczy w tym sezonie jest naprawdę fajnych: chłodne poranki, wszystko co związane z przyprawami dyniowymi, pogoda swetrowa, piękne jesienne liście. Ale wiesz, czego nie lubi chyba nikt? Powrót do domu z pracy, a na dworze jest już ciemno. To może nadszedł czas, aby ponownie ocenić swoje potrzeby w zakresie ogrzewania?

Myślenie o włączeniu ogrzewania po raz pierwszy każdego roku może być skomplikowane. To coś więcej niż kłótnia z rodziną o idealną temperaturę, która staje się jeszcze bardziej skomplikowana. Włączenie ogrzewania po raz pierwszy może również wywołać dyskusję na temat zupełnie nowego rozwiązania grzewczego. Jesteśmy tutaj, aby ułatwić Ci życie. Oto kompletny przewodnik po ogrzewaniu gazowym i elektrycznym, który pomoże Ci zdecydować, co jest najlepsze dla Ciebie i Twojej rodziny. Dodatkowych informacji, jeśli chodzi o ogrzewanie gazowe szukaj tutaj: https://purios.com/blog/ogrzewanie-gazowe-wady-i-zalety-rozwiazania.

Jak działają piece: szybki przegląd

Niezależnie od tego, czy masz ogrzewanie gazowe, czy elektryczne, Twój dom jest prawdopodobnie ogrzewany za pomocą systemu ogrzewania z wymuszonym obiegiem powietrza. Gdy temperatura spadnie poniżej ustawienia termostatu, do pieca zostanie wysłany sygnał, aby uruchomić i rozpocząć ogrzewanie domu. Następnie podgrzane powietrze jest wtłaczane przez otwory wentylacyjne za pomocą dmuchawy.

W jednostce gazowej sygnał z termostatu powoduje, że lampka kontrolna zapala główny palnik w piecu. Ten palnik ogrzewa powietrze, które będzie krążyć po całym domu. Piec elektryczny robi to samo, ale zamiast używać gazu do zapalania światła pilotowego, główny palnik jest podgrzewany za pomocą elektrycznego układu zapłonowego.

Na tym kończą się podobieństwa między ogrzewaniem gazowym a elektrycznym. Po tym bardzo różnią się one pod względem kosztów, wydajności i ogólnego komfortu.

Zalety pieca gazowego a wady elektryka

Ogrzewanie gazowe jest generalnie tańsze w eksploatacji. Większość ogrzewania gazowego jest zasilana gazem ziemnym. W ostatnich latach koszty gazu ziemnego faktycznie spadły, podczas gdy koszty energii elektrycznej generalnie rosną.

Piece gazowe szybciej ogrzewają Twój dom. Ciepło wytwarzane przez system gazowy jest zazwyczaj cieplejsze niż piece elektryczne. Oznacza to, że Twój dom nagrzewa się w krótszym czasie, dzięki czemu ogrzewanie gazowe jest lepsze w chłodniejszym klimacie.

Piece gazowe są bardziej wydajne. Gaz zużywa mniej energii, aby ogrzać powietrze krążące w domu. Gaz ziemny również spala się czyściej niż węgiel, który wytwarza energię elektryczną potrzebną do pieców elektrycznych.

Zastanawiając się nad wyborem ogrzewania należy sprawdzić jakie grzejniki mamy w pomieszczeniu. 

Wady pieca gazowego a zalety elektryka

Piece gazowe zużywają się szybciej. Piece gazowe wytrzymują tylko do 20 lat — i to przy regularnej konserwacji i naprawach. Piece gazowe są bardziej skomplikowane i droższe. Piece gazowe posiadają elementy palne, które sprawiają, że profesjonalna instalacja jest koniecznością. Wezwanie profesjonalistów jest również konieczne, jeśli wcześniej nie korzystałeś z ogrzewania gazowego, ponieważ te piece wymagają wentylacji na zewnątrz domu. Jeśli nie masz jeszcze komina lub wywietrznika na zewnątrz, profesjonalista będzie musiał go zainstalować. Te jednostki również generalnie kosztują od dwóch do trzech razy więcej niż piece elektryczne.

Polecamy:
Jak prowadzić kampanie Google Ads w małej lub średniej firmie?

One thought on “Ogrzewanie elektryczne vs ogrzewanie gazowe – co wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *