Ogrodnictwo – naturalny sposób na stres

Tworzenie pięknego ogrodu może być świetnym sposobem na złagodzenie stresu. Niezależnie od tego, czy posiadasz małe patio do dekoracji, czy ogromną ilość miejsca do uprawy ukochanej roślinności, możliwość uczynienia Twojego szczególnego odcinka natury przystanią samą w sobie może być naprawdę odprężające, a ogród, który tworzysz, może przynieść ci jeszcze więcej spokoju.

Już niejedno badanie potwierdziło, że ogrodnicy z pasji doświadczają znacznie większego spadku stresu (mierzonego za pomocą kortyzolu w ślinie, hormonu stresu), jak również pełnego przywrócenia pozytywnego nastroju niż inni hobbyści.

Ogrodnictwo wyraźnie ma pozytywny wpływ na stres i dlatego zdecydowanie zasługuje na trochę więcej uwagi jako opcja łagodzenia stresu w dzisiejszym zabieganym i przede wszystkim naprawdę stresującym świecie. Ogrodnictwo ma wiele zalet, które mogą zminimalizować stres. Oto kilka powodów, dla których ogrodnictwo jest fantastycznym lekiem na stres. Przeczytaj je wszystkie, a potem nie czekaj ani chwili dłużej – znajdź swój kawałek ziemi, chwyć za akcesoria do ogrodu i oddaj się naturze!

Światło słoneczne

Już samo wyjście na światło słoneczne może poprawić Twój nastrój! Jest to część tego, dlaczego sezonowe zaburzenia afektywne dotykają niektórych ludzi w miesiącach zimowych, kiedy jest mniej światła słonecznego. Światło słoneczne zapewnia również napływ witaminy D, a świeże powietrze, które się z tym wiąże, jest dobre dla zdrowia. Wyjście na zewnątrz do pracy w ogrodzie jest świetną wymówką, aby uzyskać więcej tego dobrego.

Nawiązywanie kontaktu z naturą

Pozostając w kontakcie z naturą i wspaniałymi widokami na świeżym powietrzu, możesz poczuć się bardziej odsunięty od stresorów codziennego życia. W związku z tak ogromną ilością czasu, który spędzamy w pomieszczeniach (w pracy, na oglądaniu telewizji itp.), wielu ludzi odczuwa potrzebę połączenia się z naturą, która jest niespełniona. Chociaż możesz nie mieć czasu na biwakowanie lub wędrówkę w pięknych okolicznościach przyrody każdego dnia, posiadanie swojego kawałka natury tuż za tylnymi drzwiami może pomóc poczuć się jednak bliżej z matką ziemią.

Tworzenie piękna

Piękno natury jest doskonałym środkiem odprężającym. Posiadanie własnego piękna jako miejsca do medytacji, kontemplacji i relaksu może zapewnić trochę ulgi od stresu. Wszystko zależy od tego, aby Twój dom stał się oazą spokoju.

Zaczynamy!

Biorąc pod uwagę:

  • rozmiar przestrzeni, z którą masz możliwość podziałać w ogrodnictwie
  • osobiste upodobania
  • ilość czasu i pieniędzy, które możesz przeznaczyć na wartościowy projekt

Masz wiele, naprawdę wiele opcji do wyboru. Rozpoczęcie przygody z ogrodnictwem może wydawać się trochę onieśmielające, ale znalezienie kilku dobrych książek lub czasopism na temat ogrodnictwa może dać wiele informacji i inspiracji do tego hobby, dlatego pośród tych wskazówek na pewno trafisz i na te, które przemówią prosto do Ciebie.

Kiedy już zaczniesz, powinieneś zauważyć, że tworzenie ogrodu może przynieść ci spokój, a sam ogród może przynieść ci radość. Baw się dobrze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *