Głębokie zmiany na rynku pracy oraz w gospodarce światowej wpływają również na inne postrzeganie zakładów pracy, jak i pracodawców. Oczekiwania względem zatrudnienia zmieniają się cyklicznie i nie zawsze odnoszą się jedynie do zarobków na wybranych stanowiskach.
Samoorganizacja
Coraz częściej w ostatnich latach pracownicy wysuwają postulat samodzielnej pracy względem pracodawców. Z tego powodu, coraz częściej oczekują oni podczas lektury ogłoszeń zamieszczanych np. na Pracuj.pl możliwości pracy zdalnej. W ten sposób pracownicy dają do zrozumienia, iż są gotowi na podjęcie obowiązków i wykonają je z pełnym zaangażowaniem. Co więcej, nawet w standardowym trybie pracy wiele osób oczekuje dużej ilości kompetencji i zadań, które będą mogli realizować sami bądź w przydzielonych zespołach.
Elastyczność
Z perspektywy pracownika ważną cechą przyciągającą do danej firmy jest szeroko rozumiana elastyczność. Dotyczy ona zarówno trybu pracy oraz wymiaru godzinowego, jak i charakteru zawieranej umowy. W ten sposób pracownik ma szansę dopasować obowiązki do przyjemności, a także równoważyć czas wolny z życiem towarzyskim i rodzinnym.
Otwartość na rozwój pracowników
Z racji, iż wielu pracowników nie wiąże przyszłości z jednym pracodawcą, chcą oni wynieść z zakładu pracy jak najwięcej wiedzy i doświadczeń. Z tego względu poszukują oni przedsiębiorstw dających możliwość rozwoju i szkoleń w najróżniejszych postaciach. Pracodawca musi jednak pamiętać o tym, by tych najlepiej rokujących i najambitniejszych przyciągać do siebie, ale też zachowywać wśród załogi.
Benefity spełniające oczekiwania
Benefity pozapłacowe są już standardem w większości przedsiębiorstw. By wyróżnić się jako pracodawca na rynku pracy należy precyzować je i konkretyzować w stosunku do oczekiwań zatrudnionych. Z tego względu w coraz większej ilości firm pojawiają się dobrowolne pakiety i możliwość głosowanie na wybrane benefity.
Dobry poradnik 🙂