Obowiązki opiekunki osoby starszej – poznaj je zanim podpiszesz umowę

Opieka nad osobami starszymi to szereg obowiązków, które mogą być męczące zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Nie zmienia to jednak faktu, że coraz więcej osób decyduje się właśnie na ten zawód. Daje bowiem sporo możliwości, pozwala na wyjazd do pracy za granicę i zarabianie kwot kilka razy wyższych niż w kraju.

Aby zostać opiekunką osoby starszej, nie wystarczy mieć dobrych chęci i motywacji do pracy. Zawód opiekunki jest wymagający i aby go wykonywać konieczne są odpowiednie kwalifikacje, doświadczenie i przygotowanie zawodowe. Kursy dla opiekunek można dziś znaleźć praktycznie w każdym mieście, a także w ramach kursów online. Można więc w stosunkowo krótkim czasie zdobyć nowe kwalifikacje i kompetencje, a co za tym idzie – móc rozglądać się za inną pracą. Zanim jednak podpiszemy umowę do pracy na stanowisku opiekunki osoby starszej, warto upewnić się, jakie będziemy mieć obowiązki na danym stanowisku. W zależności of firmy i konkretnego pracodawcy te obowiązki mogą się znacznie różnić.

Czym zajmuje się opiekunka osób starszych?

Opiekunki osób starszych w pewnych kwestiach zajmują się dosyć podobnymi zadaniami jak pielęgniarki, choć pod tym względem mają zdecydowanie mniej uprawnień. Ich zadaniem jest podawanie leków, robienie prostych czynności typu zmiana opatrunków, wykonywanie czynności pielęgnacyjnych przy pacjencie, czasem zajmują się również dbaniem o porządek, pomagają w codziennych obowiązkach, a także po prostu towarzyszą osobie starszej w ciągu dnia. Zakres obowiązków czy wymiar pracy opiekunki może być bardzo różny, dlatego już na etapie szukania zatrudnienia warto szczegółowo te obowiązki sprawdzić. W umowie powinno być dokładnie wyszczególnione, co powinny robić opiekunki. Jeśli później pracodawca będzie kazał zajmować się zadaniami, których w takiej umowie nie ma, opiekunka ma pełne praco odmówić wykonywania takich poleceń.

Praca za pośrednictwem agencji

Dużą popularnością, szczególnie wśród opiekunek wyjeżdżających za granicę, cieszą się agencje opiekunek, specjalizujące się w pośrednictwie pracy właśnie dla przedstawicielek tego zawodu. Dzięki agencji można znaleźć dobrą pracę w Niemczech i innych krajach europejskich. Agencje zajmują się wszelkimi formalnościami – od konstruowania umów, ubezpieczenia, dbania o inne dokumenty, aż po szukanie zakwaterowania. Jeśli decydujemy się na współpracę z agencją, również powinniśmy bardzo dokładnie zapoznać się z warunkami pracy i obowiązkami w miejscu, do którego zostaniemy wysłani do pracy. Jeśli nie doczytamy takich kwestii, może się okazać, że wiele rzeczy będzie dla nas sporym zaskoczeniem. Warto również szukać dobrych i sprawdzonych agencji, a nie firm, które pojawiły się na rynku znikąd. Na https://www.aterima-med.pl/ znajdziesz renomowaną agencję opiekunek, która pod każdym względem zadba o jak najlepsze warunki Twojej przyszłej pracy i płacy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *