O doborze kolorowych soczewek kontaktowych – ze szczecińską specjalistką!

Kolorowe soczewki kontaktowe stają się coraz popularniejsze w Polsce, w Szczecinie również nie brakuje zainteresowanych nimi osób. W związku z tym postanowiliśmy się im przyjrzeć nieco bliżej, a mocno pomogła nam w tym rozmowa z Panią Sylwią Kozłowską – specjalistką w temacie.

Red: Czego możemy dowiedzieć się z recepty dotyczącej kolorowych soczewek kontaktowych?

P.Sylwia.: Recepta kolorowych kontaktów jest inna niż recepta przepisywana w związku z koniecznością noszenia okularów. W związku z tym, przed złożeniem zamówienia na kolorowe soczewki kontaktowe robione na receptę ważne jest mieć aktualną receptę. W przeciwieństwie do tego – jeśli szukasz kolorowych soczewek z zerową mocą, wystarczy wybrać odpowiednią parę. Polecam spojrzeć w tym celu na stronę https://www.koloroweoko.pl/pl/c/Soczewki-kolorowe/14. Należy też pamiętać, że jeśli ma się astygmatyzm; na pewno potrzebuje się soczewek kontaktowych specjalnego typu.

Red.: Jak odczytać specyfikację dotyczącą kolorowych kontaktów?

P.Sylwia Przed wybraniem kolorowych kontaktów zawsze powinniśmy zrozumieć najważniejsze kwestie. Pierwszą jest zawartość wody. Odnosi się do stosunku jakości wody w soczewce do całkowitej masy soczewki. Zawartość wody określa właściwości soczewki, zawartość wody można podzielić na: niską do 42%, średnią 42% do 60% oraz wysoką – powyżej.

Im wyższa zawartość wody, tym bardziej elastyczne są soczewki, łatwiej jest deformować je w dłoni. W przeciwieństwie do tego, im niższa zawartość wody, tym łatwiej jest formować soczewki w dłoni. Jeśli zawartość wody jest zbyt wysoka, soczewka zmniejszy wilgoć, ponieważ absorbuje wodę z oczu, powodując dyskomfort oczu. Jeśli zawartość wody jest zbyt niska, spowoduje to słabą przepuszczalność tlenu, powodując również suchość oczu, ponieważ tlen przechodzi przez zawartość wody. Idealna zawartość wody powinna wynosić od 50% do 60%, ale różni się w zależności od osoby. Eksperci zalecają soczewkom kontaktowym o wysokiej zawartości wody do tych oczu łatwo wyschnąć.

Kolejna kwestia to średnica. Jest to rozmiar obiektywu. Im większy rozmiar średnicy, tym bardziej widoczny jest efekt dużych oczu. Zasadniczo soczewka o większej średnicy wymaga wyższego procentu zawartości wody, ponieważ woda ma tendencję do szybszego wchłaniania. Możesz zauważyć, że większość soczewek dużych oczu (16 mm) ma 42% i więcej zawartości wody.

Jest jeszcze krzywizna soczewek. Jest to środkowy obszar. Eksperci zalecają, aby mieściła się w przedziale od 8,3 do 8,9. Pomaga to lepiej soczewkom dopasować się do rogówki, ponieważ niektóre rogówki są „bardziej strome” lub „bardziej płaskie” niż inne. Im wyższy numer krzywej bazowej, tym większa „krzywizna” rogówki.

Nie można też zapomnieć o aspekcie, jakim jest środkowa grubość. Jest to grubość środka soczewki kontaktowej. Eksperci przypominają tym, którzy mają astygmatyzm, powinni wybrać nieco grubsze. A skoro już się tak rozgadałam – jeszcze jest przepuszczalność tlenu. Odnosi się do zdolności przenikania tlenu do oczu. Przepuszczalność tlenu różni się w zależności od rodzaju soczewki, zależy od materiału i grubości soczewki. Ogólnie im większa średnica soczewki, tym większe pokrycie, przepuszczalność tlenu będzie stosunkowo niska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *