Znalazłeś atrakcyjne ogłoszenia na Pracuj.pl, złożyłeś dokumenty i zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Wydaje ci się, że jesteś dobrze przygotowany. Masz jeszcze tylko kilka pytań i uważasz, że rozmowa kwalifikacyjna to dobry moment, aby je zdać. Warto wiedzieć, o co nie pytać.
Czy zajmuje się państwa firma?
To zdecydowanie pytanie, którego nie wolno zadać. Zanim pójdziesz na rozmowę, musisz dowiedzieć się jak najwięcej o stanowisku, na które aplikujesz oraz o przedsiębiorstwie, w którym chcesz pracować. Poczytaj, sprawdź w Internecie, a przede wszystkim przypomnij sobie treść oferty pracy i wymogi, które obowiązują. Rekruter, który zauważy, że niewiele wiesz, uzna, że nie jesteś zainteresowany i w dłuższej perspektywie nie rokujesz najlepiej. Rozmowa to ten moment, w którym pora udowodnić, że sporo wiesz o firmie, do której aplikujesz, a praca naprawdę ci odpowiada.
Kiedy mogę iść na urlop?
Jeśli jeszcze przed podpisaniem umowy, zaczniesz pytać o urlop to naprawdę nie najlepiej wróży twojej dalszej karierze. Urlop wypoczynkowy, przeznaczony jest na relaks i oderwanie się od pracy. Jak to wygląda, jeśli odczuwasz zmęczenie, zanim rozpoczniesz obowiązki zawodowe? Nikt nie chce pracownika, któremu zależy wyłącznie na odpoczynku.
Czy mogę liczyć na elastyczny czas pracy?
To także wyjątkowo nierozsądne pytanie. Zwykle już w ogłoszeniu na Pracuj.pl opisany jest typ umowy i czas pracy, czyli warunki zatrudnienia. Pytanie o elastyczny czas na etapie początkowym może świadczyć o twoim nikłym zaangażowaniu, braku systematyczności i zapału. Na przywileje tego typu trzeba sobie zasłużyć. Pracodawca będzie wolał zatrudnić osobę, która nie jest roszczeniowa i nie ma zbyt wielkich oczekiwań początkowych.
Jak mi poszło?
To pytanie, które świadczy o braku profesjonalizmu. Powinieneś być na tyle dobrze przygotowany i wierzyć w siebie, aby pracodawca był pewien, że zatrudnienie właśnie ciebie to najlepsza decyzja kadrowa. O tym, jak ci poszło, dowiesz się kiedy otrzymasz telefon i zostaniesz zatrudniony.