Nowoczesne metody rekrutacyjne

W dobie ciągłej walki o pracownika i dynamicznych zmian na rynku pracy coraz więcej firm decyduje się na wdrażanie nowoczesnych metod rekrutacyjnych. Są one dużo bardziej atrakcyjniejsze dla nowych pokoleń pracowniczych i same w sobie stanowią przedłużenie profesjonalnego wizerunku firmy.

Chatbot

Algorytm odpowiadający na pytania dotyczące firmy i przeprowadzający rekrutację brzmi jak abstrakcja, jednak obecnie na rynku funkcjonuje wiele firm, które korzystają z pomocy chatbota. W optymalny i szybki sposób wykonuje on czynności na bardzo wczesnym procesu rekrutacyjnego. Przede wszystkim dookreśla informacje zawarte w ogłoszeniach o pracę zamieszczanych np. na Pracuj.pl, rozwija ideologię firmy, a także odpowiada za przeprowadzenie ankiet wstępnych dla kandydatów.Chatbot to również wspaniałe rozwiązanie dla działu HR, który odciążony zostaje od niektórych obowiązków.

Grywalizacja

Pojęcie grywalizacji odnosi się bezpośrednio do mechanik spopularyzowanych w grach wideo i może być z powodzeniem wykorzystywane w procesach rekrutacyjnych. U jego podstaw leży rywalizacja, zbieranie punktów oraz odznaczeń i wykonywanie zleconych zadań pod postacią wyzwań. Ta metoda rekrutacji skierowana jest do najmłodszego pokolenia kandydatów, które wychowało się na grach wideo i są one bardzo ważnym elementem ich życia. Bardzo często grywalizacja łączona jest z konkretnymi zadaniami np. stworzeniem własnej koncepcji strategicznej. Metoda ta doskonale sprawdza się w takich branżach jak np. IT.

Zadania kreatywne

Duża część branży kreatywnej np. agencje reklamowe podczas rekrutacji stawiają na wypełnienia zadań przez kandydatów. Polegają one na wypełnieniu jednego z podstawowych obowiązków na wybranym stanowisku. Ocenie podlega nie tylko sposób wykonania zadania, lecz również to, jak duży potencjał artystyczny został w niego włożony. Może to być np. tłumaczenie wybranego tekstu, stworzenie koncepcji strategii marketingowej bądź improwizowana rozmowa z klientem.

One thought on “Nowoczesne metody rekrutacyjne

  1. Bardzo dobry artykuł. Cyfrowa transformacja obejmuje coraz szerzej HR., a to przekłada się na procesy rekrutacyjne. Chatboty są idealnym wsparciem w procesach poszukiwania nowych pracowników. Dla firm oznacza to oszczędność czasu, a dla potencjalnych kandydatów są one przyjazne i pomocne, co pomaga uniknąć stresu związanego z rozmową o pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *