Nowoczesne instalacje hydrauliczne – jak się je wykonuje?

Ciekawi cię praca w branży hydraulicznej? Zastanawiasz się jakie technologie obecnie stosuje się w tym zawodzie? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym przybliżamy rodzaje najczęściej wykonywanych obecnie instalacji hydraulicznych w Polsce. 

W budownictwie mieszkaniowym jest obecnie mnóstwo pracy. W większości regionów w Polsce osoby nie bojące się ciężkiej pracy bez problemu znajdują zatrudnienie w branży budowlanej. Jeśli zastanawiasz się nad karierą jako hydraulik, to warto, żebyś najpierw dowiedział się z jakimi technologiami na co dzień będziesz miał do czynienia. 

Nowoczesne technologie w hydraulice

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat praca hydraulika znacząco się zmieniła. Do postępu w technikach instalacyjnych doszło dzięki odkrywaniu i wdrażaniu coraz to kolejnych materiałów takich chociaż polietylen, polipropylen oraz polichlorek winylu (popularny pcv). Kiedyś hydraulik wykonywał instalacje przede wszystkim z metalu: stali, żeliwa oraz miedzi. Stosowane obecnie tworzywa sztuczne są dużo łatwiejsze w obróbce dzięki czemu niejednokrotnie montaż instalacji jest szybszy i prostszy, niezbędne są tylko odpowiednie specjalistyczne narzędzia. 

Ogromną popularnością cieszą się w Polsce i Europie instalacje wodne wykonane z polipropylenu. Jest to tworzywo, które w temperaturze ok. 300 stopni ulega całkowitemu stopieniu. Właściwość ta jest wykorzystywana w montażu instalacji poprzez łączenie kształtek oraz rur. Poszczególne elementy łączy się ze sobą poprzez nadtapianie powierzchni styku, a następnie przyciśnięcie ich do siebie. Struktura materiału po wystygnięciu jest jednolita, bardzo szczelna i trwała. Instalacje z polipropylenu stosuje się przede wszystkim do transmisji wody użytkowej. W instalacjach grzewczych technologię tą stosuje się rzadziej ze względu na wysoką wrażliwość polipropylenu na wysokie temperatury. 

W instalacjach centralnego ogrzewania stosuje się nadal metale, takie jak miedź i stal, ale zdecydowanie częściej wykonuje się je z systemów elastycznych warstwowych rur. Elementy instalacji są łączone ze sobą poprzez zapras lub ewentualnie skrętkę – chociaż te ostatnie charakteryzują się niższą trwałością i szczelnością. 

Praca hydraulika na ogół wymaga znajomości zasad projektowania instalacji wodnych, grzewczych oraz kanalizacyjnych. Jednocześnie niejednokrotnie podczas montażu instalacji potrzebna jest duża siła fizyczna, zwłaszcza podczas wykonywania rozmaitych podkuć pod rozprowadzoną instalację, przewiertów w stropach czy podczas transportu i montażu masywnych urządzeń grzewczych. Doświadczony profesjonalny hydraulik wprawnie posługuje się najróżniejszym sprzętem takim jak: zgrzewarki, zaprasowywarki, lutownice (do montażu instalacji z miedzi), gwintownice, itp. Jeśli pragniesz ciekawej pracy w budownictwie, gdzie potrzebna jest nie tylko siła fizyczna, ale i dobry intelekt, szukanie zatrudnienia w ekipie hydraulicznej to bardzo dobry pomysł.

Hurtownia hydrauliczna Lublin
https://buderus-inserw.pl/hurtownia-hydrauliczna-lublin/
ul. Wyzwolenia 62
20-368 Lublin
tel: 81 473-55-93
E-mail: buderus.inserw@vp.pl

One thought on “Nowoczesne instalacje hydrauliczne – jak się je wykonuje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *